Hra o trůny měl být propadák desetiletí! Tvůrci přiznali, že kompletně předělali první díl. Co změnili?

Někdy stačí opravdu malinko a ze skvostu je bída...
Hra o trůny
Hra o trůny
HBO

reklama

Není pochyb o tom, že seriál Hra o trůny platí za jeden z nejsledovanějších televizních počinů všech dob. I přes to, že si jde co do příběhu svou vlastní cestou a nekopíruje doslova děj (ještě nevydaných) knih, fanoušci se nemohou dočkat dalších dílů. Přitom všechno mohlo být úplně jinak.

Není příliš velkým tajemstvím, že pilotní epizoda celého seriálu byla obrovský propadák. Až s odstupem let ale mohli producenti David Benioff a Dan Weiss promluvit podrobněji o tom, co se vlastně na začátku stalo a kolik toho museli udělat, aby se k divákům ve finále dostala bezchybná epizoda, rozehrávající skvělý seriál.

Po natočení došlo samozřejmě na interní promítání pilotu známým novinářům a filmařům, podle Weisse to ale byla ta nejbolestivější zkušenost, jakou kdy zažil: „Ihned poté, co promítání skončilo, řekl [scénárista] Craig Mazin jen tohle - Chlapi, máte obrovský problém,“ vzpomíná Weiss. Mazinova slova pak potvrdil i Benioff a přidává, že pro ně vlastně ani zkušený scénárista neměl žádné podrobné rady, řekl jen – změňte všechno!

A tak se i stalo – režisér Tom McCarthy byl nahrazen televizním veteránem Timem Van Pattenem, který vedl herce a další k přetočení 90 procent všech záběrů. Došlo také na změnu v obsazení, kdy Michelle Fairley nahradila v roli Catelyn herečku Jennifer Ehle a Emilia Clarke se stala Daenerys namísto Tamzin Merchant. Z pilotu pak byly vyškrtnuty i některé scény, jako byla vzpomínka na popravu otce Neda Starka a hlavně muselo dojít k jasné nápravě v tom, aby divák pochopil, že Jamie a Cersei jsou sourozenci. V původní verzi to totiž zřejmé nebylo ani chvíli a celá závěrečná scéna s malým Branem tak nedávala absolutně žádný smysl.

To všechno je ale už jen historie, tragédii se podařilo zažehnat a seriál už 24. dubna načne šestou sérii. V ní bychom se měli dozvědět zejména o osudu Jona Sněha, o kterém zatím neví nic ani čtenáři knižní ságy, čekající v napětí rovněž na šestý díl.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!