Indiana Jones vs. Piráti z Karibiku: 6 nejlepších filmů o hledání pokladu

Jeden z nejstarších žánrů Hollywoodu.
Ragnarök - Tajemství Vikingů - upoutávka

reklama

Už v sobotu ve 20.00 se na Prima COOL dočkáte filmu Ragnarök – Tajemství Vikingů! Tenhle dobrodružný snímek je v zásadě takovým Indiana Jonesem ve světě severské mytologie. Archeologie! Vikingové! Mapa k pokladu! Norský snímek staví na žánru, který má Hollywood dobře prozkoumaný – poznejte 6 jeho starších předchůdců.

06) Lovci pokladů

Začneme od konce – jak už to chodí prakticky u každého filmu Nica Cage po přelomu milénia, i Lovci pokladů jsou v subžánru zlatokopeckých filmů nahlíženi s jistým despektem. Když se však oprostíme od jisté regionalističnosti (amerických mystérií) a Nicova šíleného účesu, výsledek je ve skutečnosti vcelku příjemný. Lovci pokladů možná nejsou tak nabušení jako další filmy níže, ve srovnání s dobovým trendem ztělesněným v Šifře mistra Leonarda si však alespoň nehrají na hlubokou filozofii.

Lovci pokladů
Autor: Walt Disney Studios Motion Pictures Lovci pokladů

05) Poklad na Sierra Madre

Nebude přeháněním říct, že hledači pokladů patří mezi jeden z nejstarších úkazů Hollywoodu. Ať už ve filmovém, či kinoseriálovém provedení, filmaři měli tento žánr zmáknutý od 30. let. Filmy o Indiana Jonesovi původně ostatně odkazovaly právě na tuto starší éru. Důkazem budiž kultovní Poklad na Sierra Madre, klasika z 50. let s Humphrey Bogartem. Příběh o objevu zlata a chamtivosti se dokonce dostal mezi 100 nejlepších amerických filmů vůbec!

Poklad na Sierra Madre
Autor: Warner Bros. Poklad na Sierra Madre

04) Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly

Není problém vidět, proč jsou podobné bijáky oblíbené – lze je totiž napasovat na nemlich jakýkoliv další žánr. Je jedno, jestli jste archeolog bojující proti nacistické snaze najít starý artefakt, nebo totéž činíte na Divokém západě, jiné planetě… nebo třeba za zlatého věku bukanýrů! První Piráti z Karibiku s podtitulem Prokletí Černé perly svou zápletkou nakoply celou pirátskou ságu, a to by nebylo možné bez jednoduchého, všeobecně rozeznatelného příběhu!

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly
Autor: Walt Disney Pictures Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly

03) Honba za diamantem

Dostáváme se na první tři pozice a s nimi přicházejí filmy přímo či nepřímo definované jménem Indiana Jonese. Honba za diamantem nezapře, že by bez úspěchu klasiky od Stevena Spielberga nikdy nevznikla – daří se jí však celou formulku umně inovovat, takže leckoho ve své době ani dnes již nenapadne inspirační zdroj filmu. Opět tu sice máme duo krasavice a dobrodruha, díky přesazení do moderní éry a kapku pozměněnému tempu zápletky však Honba za diamantem i dnes září jako právě nalezený klenot!

Honba za diamantem
Autor: 20th Century Fox Honba za diamantem

02) Mumie

Naopak Mumie se inspiruje jonesovkami tak urputně, že by se film klidně mohl odehrávat ve stejném vesmíru. K zápletce přidává kapku více mystiky a fantasy prvků, takže se biják někdy za polovinou změní v nefalšovanou zombie apokalypsu a katastrofák – bylo by však trapné, kdyby si filmy byly příliš podobné. Mumie tak či onak s úspěchem inovovala formulku zlatokopeckého žánru a můžeme-li soudit z letošního remaku značky… lépe jí to šlo právě v devadesátkovém stylu!

Mumie
Autor: Universal pictures Mumie

01) Dobyvatelé ztracené archy

Králem všech hledačů je však jedině starý dobrý dr. Henry Jones! A ze všech čtyř filmů s Harrisonem Fordem patří největší dík jedničce alias Dobyvatelům ztracené archy. Najdeme tu vše – supersympatického hlavního hrdinu (s kapkou morální kontroverze), sexy společnici i zrádného soupeře! A k tomu pořádnou porci humoru třeba ve formě slavného „šermířského“ souboje. Indy je zkrátka jenom jeden – a to jakkoliv je nevyhnutelné, že se tahle značka jednou dočká předělávky.

Dobyvatelé ztracené archy
Autor: Paramount Pictures Dobyvatelé ztracené archy

Ragnarök Tajemství Vikingů začíná na Prima COOL již v sobotu ve 20.00.

reklama

reklama