Narcos: Pravý Stephen Murphy si hlídal manželku o něco lépe než ten seriálový

Lovec Pabla Escobara byl především cizinec v cizí zemi.
Narcos
Narcos
Netflix

reklama

Dramatická kriminálka Narcos bude v neděli pokračovat dalšími dvěma díly. Cesta agentů DEA za dopadením drogového bosse Pabla Escobara se tak opět (trochu) posune k nevyhnutelnému konci. A jedním z klíčových agentů samozřejmě bude Stephen Murphy, který stejně jako Escobar opravdu existoval a možná neznáte jeho životní příběh.

Cesta tam...

Kdo by od Murphyho života čekal nějaké dramatické pozadí, odešel by smutný. Reálný Murphy byl totiž obyčejným dítětem narozeným v Západní Virginii v roce 1957. Dětství prožil v 60. letech, jako teenager pravděpodobně trsal na disko, až vylezl v roce 1981 s bakalářským titulem trestního práva ze státní koleje Bluefield. Rovněž v Západní Virginii. Ty skutečně zajímavé věci se začaly dít poté, co se pár let nato stal agentem protidrogové státní agentury DEA a byl přeložen do Miami.

Tady se Murphy poprvé seznámil s importem kokainu z Kolumbie. Zpočátku tvořila většinu zabavených drog marihuana, jak ale Pablo stále zvyšoval svůj export, rok za rokem přibývalo kokainu. Když byl Murphy agentem v Miami čtvrtým rokem, přišlo nařízení vyslat jej do Kolumbie jako agenta, který se bude podílet na honu na Escobara. Co následovalo, popisuje většina Narcos.

Narcos
Autor: Netflix Narcos

Spolu se skutečným Javierem Peñou si Murphy v Kolumbii odkroutili několik dlouhých a napínavých let. Jak už to chodí, reální agenti jsou na hony vzdálení Jamesi Bondovi. Spíše je lze přirovnat k manažerům říznutým vojenskými oficíry – skutečný agent dýchá svými kontakty uvnitř kriminálnických organizací a jen díky nim může získat informace vedoucí k úspěšné akci.

Je nasnadě, že má tohle prostředí velmi blízko ke korupci a nedůvěře. Jak víte, že vás váš kontakt jen netahá za nos? Jak víte, že vás nezneužívá ke konkurenčnímu boji? Reálně to nikdy nevíte – a mnohdy je třeba přimhouřit oči nad ilegálními aktivitami kontaktů. Právě proto je však podobná práce vodou na mlýn dramatu a té pravé špiónské nedůvěře.

Narcos
Autor: Netflix Narcos

... a zase zpátky (se spoilery)

Narcos je samozřejmě dramatizací Murphyho kolumbijského působení. Poměr reálných skutečností vůči těm vymyšleným (pro lepší divácký zážitek) je poměrně přívětivý – autoři seriálu jej popisují poměrem 50:50. Zejména časová osa je akurátní a zásadní obraty celého děje nejsou vycucané prstu.

Jednou z věcí, již snad můžeme prozradit, je třeba skutečnost, že i reálný Murphy měl po svém boku v Kolumbii manželku Connie. Seriál si přimyslel její (dočasný) odlet do USA, skutečná Connie v Kolumbii zůstala po celou dobu Murphyho služby. Nepřimyslel si ale zase fakt, že Stephen s Connie adoptovali v Kolumbii dítě, autoři naopak museli tuhle část zkrouhnout, jelikož reální Murphyovi adoptovali děti dvě.

Narcos
Autor: Netflix Narcos

A také skutečný Murphy nakonec doopravdy byl u toho, když byl Escobar v roce 1993 po letech průtahů a nahánění na útěku zastřelen poblíž Medellínu. Nedlouho po přestřelce se Murphy vyfotil s Escobarovým tělem stejně tak, jako to dělali i kolumbijští policisté.

Murphyovi se nakonec vrátili do USA, kde Stephen pracoval do roku 2013, než odešel do důchodu. Dnes vlastní právnickou firmu v Tennessee a Narcos dílem vychází i z knihy, kterou sepsal přímo s Peñou.

Již Darth Vader věděl, že kruh se uzavírá – finální třešničkou je tak spoluúčast skutečného Murphyho a skutečného Peñi na produkci Narcos. Sloužili u seriálu nejen jako konzultanti, ale v posledním díle 2. řady můžete skutečného Murphyho na okamžik i doopravdy spatřit. Tenhle seroš prostě ví, jak odvyprávět reálnou zápletku!

Narcos
Autor: Netflix Narcos

Premiérové díly Narcos běží na Prima COOL každou neděli večer.

reklama

reklama