7 nejděsivějších fiktivních kultů: Znáte ty ze Simpsonových a Star Wars?

V filmech a seriálech se to vymyšlenými kulty jen hemží...
American Horror Story: Cult
American Horror Story: Cult
FX

reklama

Premiérová 7. série American Horror Story má podtitul Cult a její premiérové díly můžete na COOLu sledovat každou neděli večer (nebo hned po odvysílání v našem archivu). Tentokrát se podíváme netradičně do amerického městečka těsně po vítězství Donalda Trumpa ve volbách – tahle řada je totiž nabitá satirou, politikou a vším, co dnes hýbe světem! V popředí přitom samozřejmě stojí titulní kult. A abyste se na něj mohli náležitě připravit, sesumírovali jsme pro vás děsivé kulty z filmů, seriálů i her.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

American Horror Story: Cult (1) - upoutávka

07) Moventariáni (Simpsonovi)

Začneme zlehka – Moventariáni ze Simpsonových totiž samozřejmě platí za parodii skutečných sekt, takže i celý příběh končí dobře a nejde jej brát moc vážně. Přesto řada zdejších scén (a gifů z nich) zas a znovu zaznívá v okamžiku, kdy se v reálném světě řeší skutečné kulty. Jak už to bývá, Simpsonovi jsou zkrátka právě pro svou lehkost dokonalou referencí celé naší generace.

Simpsonovi
Autor: FOX Simpsonovi

06) Řád Coagula (Uteč)

Oproti tomu sekta z Uteč je už o něco blíže vážnějšímu spektru. Jasně, partu bělochů, kteří se transplantací mozků od černochů snaží získat nesmrtelnost, nejde brát o moc vážněji než Moventariány. Zejména při pohledu na dnešní Ameriku je ale ústřední téma přece jen blíž tomu, co zdejší společnost pálí.

Uteč
Autor: Universal pictures Uteč

05) Kult vrahů (Stoupenci zla)

Také vrahounský kult ze seriálu Stoupenci zla je trochu za hranou. Skupina psychopatů, kteří se zhlédli v činech vrahouna Joea Carrolla (James Purefoy) a snaží se jej napodobovat, je už povážlivě blíže tomu, jak se mnohé kulty chovají. Jenže ani Stoupenci zla nenabízí skutečnou sektu – reálné sekty totiž lákají své členy typicky na to, že v nich najdou utopii, ne na to, že v nich najdou kreativní vyžití se svou pilkou na kosti.

Stoupenci zla
Autor: FOX Stoupenci zla

04) The Cause (Mistr)

S touhle sektou už se filmaři pouštějí na velmi temný led – není totiž žádným tajemstvím, že byli předlohou Mistra... no však víte kdo. Tahle církev má možná bizarní doktrínu (jak nás učí Městečko South Park), zároveň však disponuje o poznání větší mocí než parta sériových vrahů nebo transplantační mágové. Občas si tak jde vystačit i bez krve a nadpřirozena!

Mistr
Autor: The Weinstein Company Mistr

03) Sithové (Star Wars)

Jak široké může být uplatnění sekt ve fikci, ukazují i Sithové ze Star Wars (kteří jsou také de facto náboženskou sektou). Leckdo může oponovat, že Sithové v různých fázích dějin předaleké galaxie byli skutečnou „církví“ nebo „politickou mocí“, ale to je zhruba 98 % diváků filmů jedno. Sithové jsou perfektní zlouni a musíme říct, že kdyby nějaké reálné sekty začaly nabízet světelné meče, začneme možná zvažovat vstup do jejich řad…

Sithové ve Star Wars
Autor: Disney Sithové ve Star Wars

02) Unitologisté (Dead Space)

Ještě populárnější než ve filmu jsou kulty ve světě her – což pochopitelně dává smysl. Okultisté jsou totiž podobným typem nepřátel jako zombíci, které můžete kosit ve velkém a je vám to úplně jedno. Unitologisté jsou perfektním příkladem a trilogie Dead Space je extrémně děsivá nejen kvůli zdejším nekromorfům, ale také kvůli tomu, co Unitologisté jsou a jak se chovají…

Dead Space 2
Autor: EA Games Dead Space 2

01) Kukuřičné děti (Kukuřičné děti)

Na pomyslném trůnu z lidských kostí však sedí jedině parta Kukuřičných dětí! Prototyp děsivého kultu, který se chová abnormálně, ale přesto s jistou logikou, má sice ve světě filmu horší pověst (ani jedna z adaptací původní povídky se příliš nevyvedla). V knižním vesmíru jsou ale Kukuřičné děti opravdu děsivým zážitkem, jehož síla je i v tom, že se story v půlce děje přepne z přízemního hororu o vražedných dětech do paranormálního světa, jehož implikace nás budí ze spaní ještě dnes. A přesně tak mají děsivé fiktivní kulty fungovat, no ne?

Kukuřičné děti
Autor: New World Pictures Kukuřičné děti

Premiérové díly American Horror Story: Cult můžete na Prima COOL sledovat každou neděli večer. Po odvysílání jsou vždy k nalezení v našem webovém archivu.

reklama

reklama