Harley vs. Indian: 7 nejlepších amerických motorek všech dob

Která je vaše nejoblíbenější?
Americký chopper
Americký chopper
Discovery Channel

reklama

V pondělí v 16.05 začíná na Prima COOL už 4. série kultovního Amerického choppera! Historie těch nejlepších motorek s hvězdami a pruhy dnes již sice těží spíše z minulosti, o to bohatší je však výlet po nejvýznamnějších mašinách Made in USA. Takhle bychom si ho chtěli užít my!

07) "Captain America" alias 1952 Harley-Davidson Hydra-Glide

Jako první smeťme ze stolu zřejmě nejslavnější motorku fikce – chopper Captain America z Bezstarostné jízdy. Mašina totiž nepatří k žádné oficiální sérii, stavitelé chopperů ji vytvořili z policejních motorek (!) 1952 Harley-Davidson Hydra-Glide.

Kopie Captain America
Autor: Maxim Kopie Captain America

06) 1936 Harley-Davidson EL

Nejspíše nepřekvapí, že se zde se jménem Harley-Davidson budeme potkávat víc než často. Ikonický Knucklehead z roku 1936 patří mezi nejvýznamnější motorky historie pro zásadní inovace konstrukce spolehlivého a pořádně fortelného motoru.

1936 Harley-Davidson EL
Autor: Sedrick MItchell 1936 Harley-Davidson EL

05) The Flying Merkel

Amíci se však do motorek nezamilovali ze dne na den. Jedním z těch, kteří jim vnutili návyk, byl i Joe Merkel. The Flying Merkel z roku 1911 byl labutí písní snah jeho společnosti a obsahoval takové inovace jako odpružení mezi řídítky a koly.

The Flying Merkel
Autor: Wikipedia The Flying Merkel

04) The Indian Chief

Dalším spolehlivým veteránem je slavný The Indian Chief od konkurenční společnosti Indian. Ještě než se i on vydal do věčných lovišť, jeho vrcholné mašiny jako Indian Chief dávaly H&D pořádně zabrat. Nebyly nejprodávanější, ale právě u nich dosáhl vrchol art deco designového stylu, takže i dnes má Indian Chief rozhodně co nabídnout.

The Indian Chief
Autor: Wikipedia The Indian Chief

03) Rokon Trail Breaker

Nevypadá sice jako největší kočkolap, Rokon Trail Breaker však svůj spartánský vzhled vyrovnává svou versatilitou. Po víc jak půlstoletí je Trail Breaker symbolem mašiny, co vás dostane kamkoliv, kam nevede silnice – a dokonce vás i udrží na vodní hladině!

Rokon Trail
Autor: Wikipedia Rokon Trail

02) Harley-Davidson XR-750

Ještě než Italové a Japonci definitivně převzali americkou dominanci do svých rukou, XR-750 patřil mezi jedny z posledních větších štěků H&D. Motokrosová nádhera dopomohla na vrchol hned několika slavným závodníkům a jeden kus je k vidění i ve slovutném muzeu Smithsonian!

Harley Davidson XR-750
Autor: Wikipedia Harley Davidson XR-750

01) 1982 Harley-Davidson FXB Sturgis

Král ale může být jen jeden! A když se dnes řekne "Harley-Davidson", málokdo si vzpomene na někdejší zápolení s Merkely a Indiány. Všichni chtějí tu nejdrsnější silniční motorku, která je synonymem frajerskosti! A v tom na plné čáře vítězí limitovaná série FXB z let 1980–82.

1982 Harley-Davidson FXB Sturgis
Autor: OnlyMotorbikes.com 1982 Harley-Davidson FXB Sturgis

Americký chopper pokračuje na Prima COOL svou 4. řadou v pondělí v 16.05.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!