13. ledna 2023 17:00

Recenze nejlepšího seriálu roku 2023: Tvůrce Černobylu servíruje další děsivou pecku

Ano, je teprve začátek roku. Jen velmi těžko ale letos uvidíme lepší seriál než ten, který právě začíná.

Zatímco si draci dávají pauzu před blížící se bouří, která poznamená Westeros na stovky let dopředu, našla stanice HBO jinou látku, z níž se letos pokusí udělat svůj největší hit. Řeč je o adaptaci velebené herní série The Last of Us, kterou dostali na starost oceňovaný tvůrce seriálového Černobylu Craig Mazin spolu s autorem původní hry Neilem Druckmannem. A my už za sebou máme první epizodu. Jaké jsme si z ní odnesli dojmy?

Ve zkratce se nacházíme v postapokalyptickém světě, v němž většina lidstva byla vyhlazena virem z hub, který živé bytosti proměnil na tzv. „nakažené“, kteří v mnoha ohledech připomínají tradiční zombies. Tady jim ale z hlavy vyrůstají lišejníky, při pohybu využívají echolokaci, jsou neobyčejně silní a člověku stačí jedno kousnutí, aby se do pár hodin proměnil v dalšího nakaženého. Hlavními postavami tohoto příběhu jsou přitom pašerák Joel a mladá dívka Ellie, které osud svede dohromady a pošle na cestu napříč Spojenými státy, z níž se ani jeden nevrátí stejný jako dřív. A teď už k tomu, proč je to taková pecka, kterou si v žádném případě nechcete nechat ujít.

Tak především začneme ujištěním, že fanoušci původní hry a jejího pokračování můžou být v klidu – zatímco jiné herní adaptace bojují se změnami oproti předloze, seriálové The Last of Us ji naopak zpracovává nejen velice důkladně, ale rovněž s maximální možnou věrností. To znamená, že postavy nosí stejné oblečení, často říkají stejné věty, a kupa míst doslova odráží svůj herní předobraz. Podobnosti ale nenajdete jenom na povrchu – tvůrci (ještě aby ne, když se na tom podílel duchovní otec série) totiž správně pochopili i to, co hru udělalo tak úspěšnou a zbožňovanou v prvé řadě. Totiž emoce.

Aby tedy seriál – nebo jakákoli jiná adaptace (v minulosti byly snahy převést hru také do filmové podoby) – mohl fungovat, musí zároveň přenášet ty samé emoce. V praxi to znamená, že musí divák propadnout postavám stejně jako hráč, což by nešlo, kdyby se seriál nezaměřil zejména na vztahy mezi jednotlivými charaktery. Co jsme ale už nečekali, že v tomhle směru půjde televizní adaptace ještě dál, a některé aspekty původního příběhu dokonce oproti hře vylepší! Hned zkraje při seznamování se s Joelem, jeho dcerou Sarah a bratrem Tommym tak pilotní epizoda vrství jejich život dalšími detaily, které byste ve hře nenašli a které nejen přinášejí dodatečnou komplexitu do celkového děje, ale hlavně v divákovi budují emoční základ pro pozdější sled událostí.

A nejedná se jen o úvod, seriál takhle bohatě rozpracovává více témat, aniž by přitom jakkoli narušoval to, co bylo ve hře esenciální. Pakliže bychom to měli napsat ještě jinak, seriál si na první pohled jednoduše bere to nejlepší z obou světů, díky čemuž funguje nejen jako zdárná adaptace, ale i samostatně stojící celek. Takže pokud jste hry nehráli, nemusíte mít vůbec strach, že vás tohle bude míjet – nebude. Naopak to nejspíš bude bavit i lidi, kteří jinak usínali u Živých mrtvých, poněvadž jim to přišlo jako generická zombie show. Hloubka postav a jejich činů, jakou přináší tato adaptace The Last of Us, z toho totiž dělá vážené drama, které má velkou šanci změnit názor na hry i těm nejzatvrzelejším kritikům tohoto média.

V čem naopak adaptace ztrácí, je pochopitelně akce a intenzita, s jakou se hráč prosekával zamořeným světem. S ovladačem v ruce to bude vždycky jiné. Na druhou stranu je třeba říct, že HBO opravdu nešetřilo, tak už z první epizody poznáte, že se tvůrci nevyhýbali prakticky žádné větší sekvenci, ať už to byl hektický noční únik, nebo městské války mezi skupinou bojovníků za svobodu zvanou Světlušky a FEDROU, neboli nově vzniklou krizovou militární organizací nahrazující původní americkou vládu. To jsou ale detaily, důležité je, že i v pilotní epizodě je dost velkolepých výjevů na to, aby si fanoušci odškrtli další ze svého dlouhého seznamu obav, co by se na této adaptaci mohlo pokazit.

Zakončit to musíme pár slovy ohledně hlavních představitelů. Snad každý hráč měl před začátkem natáčení v hlavě své ideální kandidáty na Joela a Ellie. Nakonec byli obsazeni Pedro Pascal a Bella Ramsey. Po zhlédnutí první epizody říkám, že byste nejspíš lepší herce na tuto práci nenašli. Pascal tu coby zprvu milující, ale ne moc zodpovědný otec odevzdává naprosto senzační výkon, jenom aby vám pak sebral dech svojí proměnou po dvaceti letech v netečného a chladnokrevného muže, jenž se v ochraně svých blízkých nezastaví před ničím. No a Bella jako vzdorovitá mladá teenagerka s pořádně prořízlou pusou, velkou inteligencí a porcí odvahy, jakou by záviděl nejeden dospělý chlap, naplňuje obraz své herní předlohy taktéž do posledního puntíku. Navíc mám pocit, že čím více času s oběma strávíme, tím spíše se nám zaryjí pod kůži – v tom nejlepším slova smyslu.

Po pilotní epizodě jsou naše dojmy zkrátka velmi, velmi nadšené. Ještě důležitější ale možná je, že se nyní nemůžeme dočkat dalších osmi dílů. Zvědavost, jak si tvůrci poradili s tím zbytkem a co dalšího nového do světa ještě vymysleli a přidali, je maximální. Že se velmi pravděpodobně bude jednat o nejlepší herní adaptaci všech dob, pak raději ani nezmiňujeme, protože tady byla zaprvé laťka dlouhé roky docela nízko, a zadruhé by to vzhledem k předloze a tvůrcům byl takřka zločin, kdyby tomu tak nebylo. Tak si tuhle událost nenechte ujít!

Zdroj: Autorský text

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný