6 nejslavnějších reálných Vikingů: Ragnar a Rollo se nikdy nepotkali!

Hurá na sever!
Vikingové
Vikingové
History

reklama

Vikingové na Prima COOL pokračují dalším dílem už v neděli ve 23.20 – kam se však celý seriál bude ubírat dále, můžeme odhadnout již z učebnic dějepisu. Vzpomněli jsme na několik nejvýznamnějších historických Vikingů – zjistěte na nich, co vše lze od budoucích řad seriálových Vikingů očekávat!

06) Leif Eriksson

I když se ve školách učíme o tom, že Nový svět pro Evropu objevil Kolumbus, stále více je zjevné, že by se učebnice měly přepsat na Leifa Erikssona. Ten totiž Kryštůfka předběhl o celých 500 let! Syn Erika Rudého (o tom ještě víc níže) byl zasloužilý kolonizátor a objevování vzdálených končin měl v krvi. Vzdor jeho pravděpodobnému přistání v dnešním Newfoundlandu však historie po jeho objevu nechňapla a evropské mise do Ameriky pořádně začaly až o půl tisíciletí později. 

Leif Eriksson objevuje Ameriku
Autor: Christian Krohg Leif Eriksson objevuje Ameriku

05) Knut Veliký

Na přelomu prvního tisíciletí byl vikingský král Knut pánem obrovského území ležícího nejen v Dánsku, ale i Norsku, Švédsku, a dokonce i v Anglii. Knut dovedl nejen dobýt Anglii, ale získat i obrovskou moc vůči papeži – patřil mezi největší politiky své éry a právem se mu přezdívalo "císař Severské říše". Když se to vezme z celkového pohledu, Knut byl takový Karel IV. svého území.

Knut Veliký
Autor: Raphael Tuck Knut Veliký

04) Olaf Tryggvason

Mnoho diváků si dnes myslí, že se Vikingové nutně rovnají pohanům. To však v historii platilo jenom po jistou omezenou éru. Existuje velký kus severských dějin, během nichž Vikingové, potažmo jejich nástupci, platili za křesťany – a byla to právě práce Olafa Tryggvasona, který přivedl křesťanství do Švédska. Veterán invaze do Anglie byl notně kontroverzní figurou, jeho konverze však umožnila Vikingům získat zpětně vliv na papežská území i jinak než pomocí meče. Olaf se každopádně stal obětí revolty proti své moci, během níž skočil ze své lodi do moře... a už ho nikdo nikdy neviděl. Takže se nakonec mohou radovat i jeho odpůrci!

Olaf Tryggvason
Autor: Peter Nicolai Arbo Olaf Tryggvason

03) Erik Rudý

Zasloužilý osadník a kolonizátor byl objevitelem a prvním osadníkem dnešního Grónska. Dodnes o jeho činech vypráví Sága o Eriku Rudém – než se totiž Erik stal hrdinou, prošel si archetypálním osudem vraha a vyhnance, který musel svou cestu za štěstím znovu dobývat skrze osobní vykoupení. Nakonec ale vše překonal, dal životu Leifovi (viz výše) a možná jej pod zem dostala až trapná epidemie, přivezená na jeho ostrov novými osadníky.

Rekonstrukce Erikova domku
Autor: Wikipedia Rekonstrukce Erikova domku

02) Ragnar Lothbrok

Do jaké míry je Ragnar reálná osoba, je diskutabilní. Pravděpodobně někdo toho jména skutečně existoval, ačkoliv byly jeho činy možná časem trochu zveličené – až se Ragnar stal mytologickou postavou. Nebudeme spoilerovat, je však třeba zmínit, že jde o jednoho z nejstarších známých Vikingů vůbec, jehož znáte i jako Ragnara Lothbroka z, inu, seriálových Vikingů. Legendární vojevůdce byl vůbec první, kdo vedl tažení na Franskou říši a do Anglie. Jako takový vytyčil i po svém konci (každý jednou umřeme!) cestu na západ, a dodnes tak o něm vznikají televizní pořady.

Ragnar (nalevo) v pramenech
Autor: Wikipedia Ragnar (nalevo) v pramenech

01) Rollo

Ani tady nebudeme spoilerovat – řekněme však, že se historický Rollo proslavil především pro politické kvality. To sice není úplně něco, co si člověk úplně asociuje s Vikingy, v dlouhodobém výhledu to ovšem pro potřeby seveřanů bylo něco podstatně důležitějšího než umění podřezávat krky oponentům. Rollo napomohl v 9. století vykolíkovat úmluvu s Franky a skrze to otevřel cestu i k pozdějšímu vzniku Severské říše respektované papežem. A proto je na prvním místě! V reálu zřejmě nebyl Ragnarovým bratrem (pokud Ragnar existoval, žil o víc jak století dřív), jejich postavení vedle sebe v seriálu je však velmi chytré ilustrování vývoje Vikingů na cestě k jejich vlastní říši. Ale o tom zase třeba někdy jindy.

Rollo
Autor: Heritage Renewal Rollo

Vikingové pokračují na Prima COOL dalším dílem v neděli ve 23.20.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!