6 nejúspěšnějších reálných narkobaronů: Od Pabla Escobara k El Chapovi

Kteří narkobaroni se probojovali do učebnic historie?
Narcos
Narcos
Netflix

reklama

V neděli ve 22.15 si na COOLu můžete poprvé užít seriálový hit Narcos. Napínavá kriminálka a gangsterka, v níž se parta agentů DEA snaží dopadnout drogového magnáta Pabla Escobara (zatímco se on snaží dopadnout je), samozřejmě vychází ze skutečných událostí. Escobar je ale jen špičkou ledovce mezi slavnými narkobarony. Kdo všechno mu šlapal na paty?

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Narcos I (1) - upoutávka

05) Manuel Noriega

Ne každý drogový boss musí být nepřátelský – panamský diktátor Manuel Noriega mezi lety 1983 až 1989 přebíral a předával drogy mezi Jižní a Severní Amerikou (a často přitom zásoboval nikaragujské partyzány zbraněmi). Vtip je v tom, že tak Noriega činil ve spolupráci s CIA. Je to paradoxní (a Narcos se i tímhle často zabývá), ale mnozí překupníci drog (de facto fajn podnikatelé) byli inherentně spojenci jedné americké agentury proti komunistům, zatímco proti témže překupníkům bojovala jiná americká agentura zaměřená na narkotika. Noriega nakonec skončil svou dráhu podobným způsobem, když po změně jeho rétoriky do protiamerických nálad došlo na vojenskou invazi do Panamy a na jeho sesazení.

04) Frank Lucas

Také Lucase možná znáte z médií, pojednává o něm totiž film Americký gangster, kde si ho zahrál Denzel Washington. Lucas je každopádně zajímavý hned z několika důvodů. Tím prvním je, že šlo o vizionáře. Zatímco Escobar a další se vyšvihli na vrchol až v 80. letech, Lucas působil o víc jak dekádu dříve na přelomu 60. a 70. let, kdy pašoval heroin z jihovýchodní Asie v rakvích vojáků zabitých ve Vietnamu. Lucas rovněž poprvé platil za domácího distributora, který přestal využívat "externí" poslíčky a vzal import do svých rukou. A rovněž jde také o jednoho z mála bossů, kteří byli poměrně rychle chyceni. V roce 1976 dostal Lucas trest 70 let, de facto doživotí. Byl však propuštěn už po pěti letech s tím, že mu byla změněna identita za pomoc v boji proti jiným organizovaným živlům.

03) Jonathan Almanza-Orejuela

Chcete založit fungující trestnou činnost? Snažte se nevypadat tak, že pácháte trestnou činnost! JAO spolu s Jose Santacruz-Londonem vytvořil v Kolumbii na počátku 80. let takzvaný kartel Cali, který byl přímým konkurentem Escobarova kartelu v Medellínu. Tyhle borce v Narcos také uvidíte, dokonce víc, než by jim asi bylo (z historické povahy seriálu) milo. Chlapci z Cali však nebyli až tak agresivními maniaky jako Escobar – a to také znamenalo, že se na výsluní ohřáli o něco více, než i jim začaly úřady zatínat tipec. Stále samozřejmě pašovali drogy, prováděli únosy a páchali všeobecnou trestnou činnost. Ale ve srovnání s Escobarem to byli spíše kluci snažící se působit spíš jako fajn byznysmeni než jako psychopati, o kterých se jednou budou točit seriály.

02) El Chapo

Zatímco jména pár výtečníků nahoře možná znáte díky encyklopediím, El Chapa jste si mohli všimnout i ze současných zpráv. Mexický drogový boss, který svého času platil za asi nejmocnějšího narkobarona na světě, byl totiž po sáhodlouhé snaze dopaden společnými mexickými a americkými jednotkami – a v ještě delším procesu byl rovnou odsouzen! Jeho odkaz však rozhodně žije dál vlastním životem. V Mexiku totiž stále "podniká" jeho bratr s přezdívkou El Mayo (hádáme vybrané podle oblíbené bílé pochutiny?), díky němuž se nezdá, že by měl přísun drog z Mexika do USA v dohledné době skončit.

01) Pablo Escobar

Je ale jen jeden narkobaron, který dal život všem ostatním. Ačkoliv obchodování s drogami sahá za 80. léta (a lze do něj vlastně počítat i původní americké mafie z éry americké prohibice), teprve Pablo Emilio Escobar Gaviria dal narkomafii její dnešní podobu. Šéf medellínského kartelu se nebál používat násilí v míře mnohem větší než většina jeho kolegů (Escobarovo řádění na vrcholu jeho moci odneslo nejméně 5000 lidí). Svého času byl přitom Escobar odpovědný za 80 % drog putujících do USA, i na něj však nakonec přišla řada. Narcos shrnuje právě fantastický příběh toho, jak k tomu došlo. A ano, dojde i na elementy příběhu Manuela Noriegy či náznak toho, jak narkomafie pokračovala do éry El Chapa a El Maya.

Premiérová 1. série Narcos začíná na Prima COOL už 17. listopadu ve 22.15. Každou neděli budeme dávat dva díly za sebou!

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!