Jak se povedl Obi-Wan Kenobi? Recenze nového Star Wars seriálu

Jeden z nejslavnějších hrdinů ze světa Star Wars se konečně vrací do akce. Měli byste být u toho?
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Obi-Wan Kenobi vs. Darth Vader
Lucasfilm

reklama

Třetí epizoda Star Wars šla do kin v roce 2005 a fanoušci od té doby volali po návratu Obi-Wana Kenobiho. Zejména poté, co ságu koupil Disney, začal být comeback Ewana McGregora jen otázkou času – a v srpnu 2019 byl konečně potvrzen.

Obi-Wan Kenobi měl původně dostat vlastní film. Po finančním průšvihu jménem Solo ale místo celovečeráku vyfasoval seriál pro Disney+, jehož první dvě epizody (ze šesti) mají čerstvě za sebou velkou premiéru. Jedná se o pecku, na niž se vyplatilo čekat dlouhých 17 let? Anebo seriálový Kenobi lehce kulhá? Pojďme si to v krátkosti rozebrat.

U nového Star Wars seriálu jsou extrémně důležité dvě věci. Zaprvé nesmíte zapomínat, že vznikl pro Disney+ a má rating 9+, takže se opravdu nejedná o dospělou a temnou podívanou. Zadruhé pak cílí pouze na fanoušky prequelové trilogie a jejich potomky, takže se mu fanoušci původní trilogie můžou s klidem vyhnout (pro ty bude srpnový Andor).

Anakin Skywalker a Obi-Wan Kenobi
Autor: Lucasfilm Anakin Skywalker a Obi-Wan Kenobi

Kenobi se odehrává 10 let po Epizodě III a celý první díl je nostalgickou procházkou po Tatooinu, která je plná vzpomínání na prequely. Tvůrci si hodně vypomáhají záběry z minulosti a představují Obi-Wana jako zlomeného muže, který odmítá dál bojovat – chce jen nenápadně dohlížet na Lukea Skywalkera. Okolnosti jej však donutí vystoupit ze stínu a vydat se mimo planetu, což… je přesně ten start, jaký se od seriálu čekal.

V první díle tak v podstatě chybí akce a všechno stojí jen na Kenobiho strádání a na druhé dějové lince, již propagační kampaň zarytě tají. Hodně se v ní nadbíhá nejmladším divákům, a i když je docela milá a leckoho může dojmout, dění na Tatooinu je přece jen zajímavější. McGregor je totiž opravdu hlavním tahákem a člověk v podstatě visí na každém jeho slově.

Seriál stihne představit i novou hrozbu v podobě inkvizitorky Revy. Ta však (zatím) není dostatečně prokreslená či hrozivá na to, aby výrazněji zaujala, a má víc prostoru až ve druhé epizodě. Ta se odehrává na bladerunnerovsky neonové planetě Daiyu a Kenobi tu vyfasuje společnost, takže se i víc rozmluví. Bohužel však stále nepřejde do vytouženého jedijského módu, jenž se očividně šetří do dalších epizod.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

První trailer seriálu Obi-Wan Kenobi

Celý díl se tak vlastně smrskne na komorní naháněčku napříč pár tržišti a střechami. A přestože se konečně dostaví i pár „odhalení“, jež musí Obi-Wan adekvátně zpracovat, ani zdaleka nejde o nějakou osudovou či napínavou podívanou. Seriál potěší spíš schopnými herci a nostalgickými pomrknutími, s nimiž se hezky žonglovalo už v Mandalorianovi a Boba Fettovi, než aby vyrážel dech sám o sobě.

Druhá epizoda je tak o něco horší než ta první. Zároveň však otevírá dveře k dění, na které všichni čekáme, a rozhodně tedy nejde o něco útrapného. Ba naopak, fanoušci prequelů si desítky minut s Kenobim budou docela užívat, a pokud se v dalších dílech zařadí vyšší otáčky (jakože není důvod, aby tomu tak nebylo), pořád může jít o strhující událost. V tuhle chvíli se nicméně jedná „jen“ o fajn návrat k legendární postavě, který nutně potřebuje hlavně lepší akci. Snad se jí brzy dočkáme!

Zdroj: Autorský článek

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!