20. srpna 2018 09:57

6 oblíbených seriálů, které mohly vypadat úplně jinak

Stačilo jen málo a možná byste Teorii velkého třesku nebo Hvězdnou bránu občas nepoznali.

"Správná" obdoba Hvězdné brány, Star Treku či Teorie velkého třesku je mezi fanoušky oblíbeným tématem nekonečných debat. Z té fáze, v níž si ten či onen zvykl na svůj oblíbený pořad, obvykle pramení i představa o "duchu seriálu". Co kdyby ale leccos bylo jinak? Mnohé populární seroše se během svého vývoje i vysílání častokrát měnily – a řada změn mohla přinést diametrálně odlišnou podobu jejich prostředí, postav i příběhů. Vzpomněli jsme na šestero různých příkladů!

06) Hvězdná brána (a Atlantida)

Seriálová Hvězdná brána měla základní obrysy nalajnované filmovou "předlohou" – namísto toho, jak jinak mohla vypadat na počátku, se proto soustředíme na to, jak jinak mohla vypadat na svém konci. Původní finále seriálu, konec 7. řady jménem Ztracené město, mělo původně uzavřít celý děj s Goa'uldy – Anubis by totiž na Zemi zaútočil stovkami lodí, prakticky celou flotilou, kterou v galaxii nastřádal. Odtud pak měl příběh naší galaxie skončit a pokračoval by v Atlantidě, která byla zamýšlena více jako přímý sequel namísto spin-offu.

Do Pegasovy galaxie by tak pokračovaly i některé "neuzavřené" dějové linky z SG-1 – jednou z hlavních postav měl být například Tok'ra Lantash. Opomenout nelze ani věčné přetřásání možného provalení programu Hvězdné brány před veřejností – posledním nerealizovaným plánem scenáristů byl v tomto směru nenatočený třetí televizní film týmu SG-1, který se měl zabývat právě odhalením brány.

05) Star Trek

Ještě brutálnější změny však potenciálně hrozily nejrůznějším seriálovým Star Trekům. Vše mohlo být odlišně již od počátku – nejstarší Star Trek: The Original Series například disponuje nepřijatým pilotním dílem, v němž ještě absentuje kapitán Kirk, ten se stal akčnějším velitelem Enterprise až později. Mezi hlavními důstojníky měla být na svou dobu pokrokově i žena, producenti však dali Genu Roddenberrymu na výběr, aby si vybral mezí ní "a Marťanem" (Spockem), protože by více exotických nápadů už nepřekousli.

Odlišnosti pokračovaly i v Nové generaci. Superkultovní záporáci Borgové měli totiž původně připomínat spíše Zergy ze StarCraftu, tedy být na biologické, nikoliv kybernetické bázi. Nakonec se však ukázalo, že nalepit na herce zbytky od počítače je snazší. Zcela původně přitom Roddenberry jako další záporáky v Nové generaci zamýšlel superkapitalistické Ferengy, ti se ale příliš neuchytili a scenáristé tak museli začít vymýšlet Borgy.

04) Perníkový táta

Pokud jste si i vy u Perníkového táty alias Breaking Bad říkali "To je divné, že někdo schválil seriál o vaření drog", nebyli jste sami – podobně se cítila i část producentů AMC. Ti na Vince Gilliana tlačili, aby Walter namísto tvorby pervitinu raději jenom pral peníze a seriál byl mnohem více orientován na rodinné publikum. Nemuselo být jen u toho, Gillian si sice představoval Bryana Cranstona hlavní roli už od počátku, produkce však Waltera nabídla i Johnu Cusackovi a Matthewu Broderickovi. Kdyby se do seriálu dostali oni, tlak na větší publikum by byl nejspíše silnější.

Oba však odmítli a Gilliam si mohl seriál natáčet více dle svého. Bez zajímavostí přitom nejsou ani změny ve scénáři – Jesse měl například původně zemřít již na konci první řady, kdy by jej ve finále zabil Tuco. Nakonec však scenáristy oslnil natolik, že mu darovali život!

03) Teorie velkého třesku

Možná víte, že také Teorie velkého třesku byla původně natočena dost odlišně – odmítnutý původní pilot sice obsahuje Leonarda a Sheldona (který je tak trochu sexuální perverzák), ale zároveň tu absentují Raj a Howard a na místě Penny je drzejší brunetka jménem Katie. Ta přitom není sousedka odnaproti, ale k oběma klukům se přistěhuje (doslova se jim vnutí). Přítomná je i čtvrtá postava, fyzička Gilda, která je romantickým zájmem Sheldona.

Elementy pozdější přijaté verze (skrze druhý pilot) tu již jsou přítomné – Katie se proměnila v Penny jednoduše kvůli tomu, že testovací publikum nemělo rádo drzé děvče, a to se pak podepsalo i na "domáckosti" Penny. Gilda se pak dílem rozpustila mezi Leslie Winkle a dílem se jako bumerang (s jinou herečkou) vrátila jako Amy. Přesto je zajímavé si představovat, jak by celý seriál mohl vypadat o dost jinak!

02) Ztraceni

Popsat kreativní změny Ztracených by vydalo nikoliv na separátní článek, ale nejspíš minimálně na knihu. Z rychlíku jde každopádně zmínit hlavně odlišnou podobu původního pilotu. Fanoušci možná vědí, že měl Jack zemřít již na konci prvního dílu. Jen málokdo však zaslechl, že měl Jacka hrát slavný herec, takže by smrt byla tím více šokující – mluvilo se dokonce o Michaelu Keatonovi. Lišit se mohly MNOHÉ obsazené role – Matthew Fox (Jack) skoro dostal roli Sawyera. Yunjin Kim (Sun) zkoušela roli Kate. V plánu bylo i mít mezi postavami manžela Kate, který měl skončit v ocasu letadla.

Zápletky se měnily i v průběhu seriálu – pan Eko měl být například zcela nejvýznamnější postavou celého děje a v jiné části příběhu měly být významné poznámky mrtvých vědců DHARMA, kteří věděli, že je podstatou ostrova uzavření do časové smyčky. A pro případ, že by Ztraceni byli zrušeni po první řadě, měl poslední záběr seriálu odhalit, že se ostrov... nachází v Bermudském trojúhelníku!

01) Lovci duchů

Původní idea Erica Kripkeho na Lovce duchů v sobě napůl kombinovala Akta X a napůl Scoobyho-Doo – hlavní hrdinové totiž neměli být démonobijci, ale reportéři, kteří jezdí v karavanu od městečka k městečku a dokumentují zdejší legendy, pověry a případy (které by se často ukázaly být pravdivé, ale mnohdy zřejmě nikoliv). Na tuto skutečnost pak ostatně narážel i crossoverový speciál…

Postupné pilování tohoto nápadu změnilo reportéry v bratry a drsňáky, karavan nejprve za '65 Mustang a poté i Impalu, a šlo se točit. Ani casting pak nebyl zcela prost zvláštních změn – Jensen Ackles alias Dean měl třeba původně hrát Sama, vše ale změnilo nalezení Jareda Padaleckiho, který tak Acklese "odsunul" o roli vedle.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný