Od Valkýry k Pádu Třetí říše: 5 nejlépe zahraných filmových Hitlerů

Nejslavnější záporák 20. století se připomíná!
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Valkýra - upoutávka

reklama

Poznejte fascinující skutečný příběh o tom, jak druhá světová válka málem skončila pučem proti Hitlerovi skoro o rok dříve – v neděli ve 20.00 se vám totiž na Prima COOL připomene Valkýra! Napínavé drama o nezdařené revoluci vám ukáže nejen Toma Cruise v nacistické uniformě, ale samozřejmě také další iteraci filmového Adolfa Hitlera. Kéž by se plán Valkýry tehdy v roce 1944 podařil - možná bychom byli ušetřeni nekonečného zástupu herců, kteří neodolali ztvárnění nejvyšší zrůdy Třetí říše. Minimálně v šoubyznysu totiž Hitler svět skutečně dobyl...

5) David Bamber

Film: Valkýra

Samotný velký boss Třetí říše se ve Valkýře paradoxně příliš neukáže - s hlavním hrdinou se střetne jenom v jediné scéně, o to silnější okamžik to však je. Cruiseův plukovník von Stauffenberg totiž právě Vůdci podstrčil podepsat papíry, které skoro povedou k jeho sesazení. Krájet by se tak v dané scéně dalo jak napětí, tak paradoxně i ironie!

Valkýra
Autor: Metro-Goldwyn-Mayer Valkýra

4) František Vicena

Film: Zítra vstanu a opařím se čajem

Opomenout bychom však neměli ani jednoho z mála našich Hitlerů z normalizační sci-fi Zítra ráno vstanu a opařím se čajem. Vicenův přednes, jakkoliv samozřejmě karikatura jako bič, byl s to Hitlerovi vložit jak nezbytnou porci šílenství, tak i kapku psychologičtějších chmur - to když vyděšeně sleduje záběry z toho, jak válka skončí.

Zítra vstanu a opařím se čajem
Autor: Barrandov Studios Zítra vstanu a opařím se čajem

3) Charles Chaplin

Film: Diktátor

Není asi úplně šokující, že byla starší vykreslení Hitlera spíše karikaturami než racionálním zamyšlením nad mentalitou cápka, co přivedl miliony lidí do záhuby a zapálil půl světa. Nelze se však moc divit, že si Charles Chaplin bude maximálně utahovat z někoho, kdo mu do jeho filmového studia v Anglii hází bomby. Diktátor je satirou své doby a jako taková umí stále pobavit - jenom si ji nesmíte splést s moderní inkarnací od tvůrce Borata!

Diktátor
Autor: United Artists Diktátor

2) Robert Carlyle

Film: Hitler - Vzestup zla

Jak se to celé vlastně dalo do pohybu? Na to si posvítil Carlylův Hitler v minisérii Vzestup zla. A byla to podívaná jako bič, přestože se tenhle snímek relativně dost odklání od skutečné historie. Lze tak spíše říct, že jde o "adaptaci Hitlera" než "film podle Hitlera". I tak se jedná o patřičně působivý (a děsivý) projekt, jenž si klidně naordinujte jako přílohu k dějepisu.

Hitler - Vzestup zla
Autor: Alliance Atlantis Hitler - Vzestup zla

1) Bruno Ganz

Film: Pád Třetí říše

Až do Pádu Třetí říše bylo více méně zapovězeno, aby filmového Hitlera sehrál německý herec. Bruno Ganz měl však talent i ambice se podívat do temné minulosti svého národa a výsledkem byla nezapomenutelná a bezprecedentní sonda do poslední týdnů průkopníka emařského účesu. Pád Třetí říše přitom a jinde zafungoval tak mocně, že je z něj dodnes (!) celosvětově často používaný podklad pro memy! A když už nevyšla ta Valkýra, není snad právě tohle ten nejlepší konec pro někoho, kdo chtěl dobýt svět?

Pád Třetí říše
Autor: Constantin Film Pád Třetí říše

Jak (ne)dopadla operace Valkýra se dozvíte už v neděli ve 20.00 na Prima COOL.

reklama

reklama