V novém Pánovi prstenů je opravdu Gandalf. Jeho identitu potvrdila nenápadná věta ze Společenstva prstenu

Seriálový Pán prstenů na konci první série konečně odpověděl na jednu z nejpalčivějších otázek, tedy kdo je tajemným Cizincem (Daniel Weyman), který spadl z nebes a dosud doprovázel na pouti Středozemí skupinu chluponohů v čele se stařešinou Sadokem Pelíškem (Lenny Henry).
NÁSLEDUJÍ SPOILERY
Cizinec se kvůli ztrátě paměti musel znovu učit mluvit a s pomocí Nori Brandonožkové (Markella Kavenagh) objevoval své magické schopnosti. Upoutal taky pozornost třech zlých mystiček, které ho nakonec konfrontovaly s tím, že je Temným pánem Sauronem, jehož chtějí vzývat a následovat. Jenže vývoj osmého dílu nakonec dal za pravdu všem, kdo od začátku spekulovali, že se z tajemného Cizince nakonec vyloupne Gandalf... i když to udělal jen šikovným náznakem.
Cizinec nejprve došel uvědomění, že chce konat dobro, přičemž mystičky pochopily, že jde o jednu z bytostí Istari – pětice čarodějů vyslaných na ochranu Středozemě božskými Valar. Stále však nebylo jisté, že jde o Gandalfa, i když mnohé naznačovalo jeho pouto s předchůdci hobitů či se světluškami nebo prostě jen fyzická podoba se starším Gandalfem, jak ho znají diváci z filmové trilogie v podání Iana McKellena.
I nadále platilo, že by Cizinec mohl být někým z dalších čtyř Istari, kterými jsou Saruman, Radagast a pak dvojice Modrých čarodějů – Alatar a Pallando. Na konci epizody však došlo na potvrzení jeho identity, když společně s Nori vyráží na pouť do východních krajů Rhûn. Jakmile Nori přizná, že vůbec netuší, kam se vydat, zavětří Cizinec ve vzduchu a pak odvětí: „Když máš pochybnosti, vždycky běž za svým nosem.“ Jde o rčení, které Gandalf použil ve filmovém Společenstvu prstenu, když radil Smíškovi a zbytku výpravy, kudy se vydat temnými síněmi dolů Morie.
Tato Gandalfova slova mimochodem nikdy nezazněla v žádné Tolkienově knize, což dokazuje, jak je populární filmová trilogie pro seriálové tvůrce důležitým vodítkem. Vlastní totiž práva pouze k dodatkům knihy Návrat krále, které popisují Druhý věk jen útržkovitě a i s nimi zacházejí dost volně. Zejména mění a zhušťují pořadí událostí.
Podle Tolkiena měli totiž Istari včetně Gandalfa dorazit do Středozemě až ve Třetím věku, kdy už Sauron zažil porážku a přišel o Jeden prsten, ale znovu nabíral na síle.
Zdroj: Mashable