Kontroverzní scéna ze druhého dílu Rodu draka pobouřila spoustu diváků. Může za to jejich neznalost historie a současnosti?

Druhá epizoda Rodu draka pobouřila hodně diváků. Když se však vezmou v potaz všechny souvislosti, dává jejich rozhořčení smysl?
Rod draka
Rod draka
HBO

reklama

Sledování druhé epizody Rodu draka s podtitulem Nezvedený princ bylo pro některé diváky nepříjemné, až trapné. Jedním z ústředních motivů bylo totiž hledání nové ženy pro krále Viseryse (Paddy Considine), které je v rozporu s dnešními západními zvyklostmi a mravy.

POZOR, LEHKÉ SPOILERY

Král ze všech stran slýchá, že by si měl co nejdříve po smrti své stávající manželky najít novou ženu a počít s ní potomky, aby posílil svou pokrevní linii a mocenské postavení. Přímo se nabízí spojení se silným rodem Velaryonů, což se brzy potvrdí, když mu Lord Corlys Velaryon (Steve Toussaint) nabídne svou dceru, Lady Leanu Velaryon (Nova Foueillis-Mose).

Král takový sňatek zvažuje, a dokonce absolvuje s Leanou námluvy, které však některé diváky dost znepokojily. Leana je totiž malá dvanáctiletá dívka, která je navíc seznámena s tím, co bude její povinností. „Byla jsem celou tou scénou znechucená,“ zněla jedna z reakcí na Twitteru. Mnoho dalších se podělilo o své pocity studu či trapnosti.

Málokdo však může něco vyčítat tvůrcům seriálu. Vše celkem přesně vychází z fantasy předlohy od George R. R. Martina, kde se to jen hemží vraždami, podivnostmi a rody udržovanými pomocí tuny incestů.

Ostatně tak tomu (bohužel!) bylo i v případě většiny skutečných královských rodů minulosti, o nichž se dnes učíme v dějepise. Domluvené námluvy a sňatky sexuálně nevyzrálých dětí byly běžnou praxí nejen tehdy, ale v některých zemích se přes veškerý společenský pokrok praktikují dodnes.

Diváky na chvíli uklidnilo, že Viserys ze sňatku z Leanou vycouval, ale nemohlo je tak úplně šokovat následné oznámení, že jeho manželkou bude nakonec Alicent Hightower (Emily Carey), která není o moc starší – je jí totiž patnáct. Navíc krále na popud jejího otce Otta (Rhys Ifans) už nějaký čas navštěvovala v jeho komnatách. Hra o trůny má zkrátka svá vlastní pravidla, která diváci méně znalí historie asi jen tak neskousnou...

Bylo vám taky nepříjemné sledovat královské námluvy?

Zdroj: Daily Mail

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!