Scenárista Simpsonových vysvětlil, jak seriál dlouhé roky obcházel cenzuru

Jak Simpsonovi obalamutili cenzory?
Simpsonovi
Simpsonovi
FOX

reklama

John Swartzwelder je mezi fanoušky Simpsonových kultovní figurou, protože napsal scénáře k 59 epizodám z nejslavnější éry seriálu a je taky autorem mnoha notoricky známých hlášek, včetně: „Na alkohol, příčinu a současně i řešení všech životních problémů! Sám se drží v ústranní a nedává moc rozhovorů, ale nedávno udělal výjimku pro magazín The New Yorker.

V něm mimo jiné řekl, že zlatou éru seriálu podle něho určila ohromná tvůrčí svoboda, která nemá v televizní historii příliš obdoby. „Díky smlouvě, kterou vyjednal výkonný producent Jim Brooks, nemohlo vedení kanálu Fox do Simpsonových nijak zasahovat, i když jsme od nich dostávali různé návrhy na úpravy,“ vysvětlil. 

Simpsonovi
Autor: FOX Simpsonovi

Nemuseli jsme manažerům televize posílat kopie scénářů předem a neměli přístup ani na čtené zkoušky, ačkoli se na ně různými způsoby zkoušeli dostat... Dát umělcům úplnou svobodu je velký risk, ale nakonec to fungovalo a Foxům díky tomu už třicet let tečou skvělé peníze,“ popsal, ale podotknul, že přesto museli hledat různé cestičky, jak dostat do seriálu dospělejší obsah, který by zároveň vyhovoval jeho věkové kategorii.

Skvělým způsobem pro ně byl animák v animáku Itchy & Scratchy. „Mohli jsme dětem ukázat šílené věci jenom proto, že je už před nimi viděli děti animované. Nějak jsme tím krokem navíc zmátli cenzory. Taky jsme je přesvědčovali, že jsme přece v seriálu ukázali, že takové chování je špatné, tak proč bychom ho nemohli přidat trochu víc?“ zavzpomínal.

Itchy a Scratchy ze seriálu Simpsonovi
Autor: FOX Itchy a Scratchy ze seriálu Simpsonovi

Zároveň připomněl, co všechno Simpsonovi změnili i pro televizní tvůrce jako takové: „Diváci najednou v titulcích nehledali jen herce nebo režiséra, ale třeba taky scenáristy. Ve své době to byl pokrok, za který vděčíme právě Simpsonovým.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!