Některé postavy ze Simpsonových mají reálný předobraz

Víte, které postavy ze Simpsonových vznikly na základě skutečných lidí? Další pak vycházejí třeba z jiných seriálů nebo z reklam.
Simpsonovi - postavy a jejich reálné předobrazy
Simpsonovi - postavy a jejich reálné předobrazy
20th Century Fox / FOX

reklama

Že je blonďatý svalovec Rainier Wolfcastle parodií na Arnolda Schwarzeneggera jste jistě poznali, ale v populárním animáku je mnoho dalších postav vytvořených na základě reálného předobrazu – u některých je to očividné, u jiných už méně. Vybrali jsme sedm nejzajímavějších:

Vočko Szyslak – Rich Hall

Vočko
Autor: 20th Century Fox Vočko

Vlastník populárního baru U Vočka je známý pro svou nevrlou, ale přímočarou povahu a smysl pro hospodská moudra, což přesně vyhovuje tamní bandě štamgastů v čele s Homerem. Vzorem pro vykreslení jeho charakteru i podoby byl americký komik Rich Hall, proslulý černým a sarkastickým humorem. Schválně mrkněte na ukázku z jeho stand-upu.

Starosta Joe Quimby – Ted Kennedy

Starosta Quimby
Autor: 20th Century Fox Starosta Quimby

Mladší bratr proslulého amerického prezidenta Ted Kennedy sloužil takřka 47 let jako americký senátor za Demokratickou stranu a tvůrci seriálu ho často citují jako vzor pro starostu Quimbyho. Nejenže se sobě podobají, ale mnoho Kennedyho kariérních rozhodnutí a politických činů scenáristy přímo inspirovalo. Navíc jsou oba z Bostonu. V Česku zaujala spíš jeho podoba s bývalým premiérem Jiřím Paroubkem.

Montgomery Burns – John D. Rockefeller

Pan Burns
Autor: 20th Century Fox Pan Burns

Ropný magnát a první americký miliardář John D. Rockefeller zůstává jednou z nejvíc kontroverzních postav americké historie a často bývá vykreslován jako chorobně manipulativní a chamtivý člověk. Není tedy překvapením, že právě on byl předobrazem pro nejbohatšího obyvatele Springfieldu, který chytře investuje do kritické infrastruktury, jakou je Springfieldská jaderná elektrárna.

Doktor Nick Riviera – George Nichopoulos

Dr. Nick
Autor: 20th Century Fox Dr. Nick

Jeho příjemná a zábavná povaha nemůže zakrýt fakt, že jako doktor stojí za starou belu a Hippokratova přísaha je pro něj jen cár papíru. Většinu pacientů zmrzačil a mnozí ho za jeho zákroky žalovali. Temnou inspirací pro jeho postavu byl George Nichopoulos, osobní doktor Elvise Presleyho, známý prostě jako Dr. Nick. Ten proslul tím, že Králi Rock 'n' Rollu předepisoval ohromné množství léků, které přispěly k jeho fyzickému chátrání a následné smrti.

Čmeláčí muž – El Chapulín Colorado

Čmeláčí muž
Autor: 20th Century Fox Čmeláčí muž

Mexický komediální seriál El Chapulín Colorado, který v sedmdesátých letech parodoval superhrdinské filmy, vytvořila tamní televizní legenda Roberto Gómez Bolanos neboli Chespirito. Ten se ujal role hlavního hrdiny, rudé luční kobylky s mnoha mimořádnými schopnostmi včetně superkladiva nebo supertykadel. Je dost evidentní, odkud se vzal mexický Čmeláčí muž a jeho show na simpsonovském televizním kanálu Ocho. Matt Groening měl dlouhou dobu pocit, že Chapulín Colorado je jediný mexický televizní pořad, protože kdykoli navštívil Mexiko a pustil televizi, dávali tuhle bizarní superkobylku.

Tlustý Tony – Anthony Salerno

Tlustý Tony
Autor: 20th Century Fox Tlustý Tony

Anthony „Fat Tony“ Salerno jako jeden z nejznámějších zástupců italské mafie v New Yorku inspiroval mnoho postav filmových mafiánů. Nedávno ho ztvárnil Domenick Lombardozzi ve filmu Irčan od Martina Scorseseho. V osmdesátých letech ho byla plná média, takže není divu, že z jeho bohaté zločinecké kariéry čerpají tvůci seriálu tak silně, že dali postavě protřelého mafiána rovnou stejné jméno.

Duffman – Bud Man

Duffman
Autor: 20th Century Fox Duffman

Američanům je tahle reference jasná od první sekundy. Pivo Budweiser, americká obdoba českého gambáče, má totiž jako maskota superhrdinu Bud Mana už od roku 1969, takže už je vlastně součástí tamní popkultury. Přesto je reklamní tvář seriálového piva Duff svým způsobem opakem svého předobrazu – na rozdíl od Bud Mana totiž nemá pivní pupek, ale vypracované tělo Supermana. Animované pivko má zřejmě anabolické účinky – i když na Homera teda rozhodně ne!

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama