Podívejte se na 7 nejlepších akčních scén a vesmírných bitev ze Star Treku

Star Trek samozřejmě není primárně o akci. Ale to neznamená, že v něm není!
Enterprise vs. Borgská krychle
Enterprise vs. Borgská krychle
CBS

reklama

Každou středu běží na COOLu zbrusu nový sci-fi seriál Star Trek: Discovery. Posádka stejnojmenného plavidla se v něm pod vedením Jasona Isaacse (Lucius Malfoy!) vydá do krvavé války s Klingony. A půjde při tom nejen o osud Země, ale i... no... celého vesmíru, že ano. Možná máte zalíbení spíš v „konkurenční“ sáze Star Wars a nejste tak moc zvyklí na válčení ve Star Treku. Přinášíme proto sedm důkazů, že i posádka Enterprise zvládá akční a bitevní scény ztvárnit velkolepě. Anebo alespoň… kultovně!

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Star Trek: Discovery (1) - upoutávka

07) Kirk vs. Spock

Začneme spíš tím druhým. Souboj Kirka a Spocka v tradiční epizodě Čas amoku se samozřejmě nemůže ani v nejmenším rovnat moderní seriálové (anebo dokonce filmové) choreografii – ale to není tak podstatné. Okamžik, kdy se proti sobě obrátili dva přátelé, se vepsal do dějin seriálů a možná si vzpomenete, že se ve Futuramě nemlich identicky porvali Fry a Zoidberg – a dokonce i za stejného hudebního podkresu!

06) Voyager vs. druh 8472

Popojeďme ale k velkolepějším výjevům, a jedním z nich může být okamžik, kdy to vylepšený Voyager natřel ohavům z druhu 8472. Teď pomiňme, že tu skutečnými záporáky byli Borgové, anebo zdali by měl mít Voyager na něco podobného schopnosti. Faktem je, že konflikt podobného druhu vlil seriálu krev do žil a s přimhouřením obou očí i uší tahle scéna akurátně funguje dodnes.

05) Borgové u Země

Star Trek, to nejsou jen seriály, ale také třináct filmů. Což je mimochodem stále víc, než kolik má sága Star Wars! Nikoliv nadarmo ve filmech byly bitvy častokrát mnohem lépe zpracované – a naším prvním příkladem je momentka z druhé borgské invaze na Zemi z filmu První kontakt. Tuhle rotyku mezi kosmolety a krychlí si rádi pustíme kdykoliv znovu.

04) Poslední bitva o Zemi

Stejně jako ničivou bitvu, v níž je zničena Země! Jasně, jedná se o poměrně předvídatelnou zápletku, která navíc po čertech vykrádá Battlestar Galacticu (a na konci dílu je samozřejmě „zrestartována“). I přesto ale zkrátka potěší sledovat, kterak naši hrdinové prohrají a musejí to celé bolestivě napravovat.

03) Porodní bolesti

Z celovečerního ranku je pochopitelně i bitva z úvodu Abramsova prvního filmu, nazvaného jednoduše Star Trek. Čistě po audiovizuální stránce jde o nejlépe zpracovanou kosmickou bitvu v dějinách Star Treku. Nejenže má extra kvalitní provedení, ale emoce by se tu daly krájet i díky sladkobolnému finiši. Na druhou stranu Abrams si filmem vystřílel hodně munice po zbytek své trilogie, a tak o něco lépe hodnotíme starší a hůře vypadající bitvy. Ty totiž uzavírají komplexní zápletky a jsou tak ještě o úroveň působivější.

02) Enterprise vs. Reliant

I druhé místo našeho výběru je filmové, v Khanově hněvu ale vrcholil nejen příběh samotného bijáku, ale i jedné původní epizody starého Star Treku. Tohle finále se tak peklo víc jak 15 let – a okamžik, kdy Kirk převeze Khanův vyšší intelekt a připomene divákům, že je vesmír trojrozměrný, je zkrátka stále geniálně načasovaný i natočený.

01) Válečný vesmír devět

Nic v rámci startrekovské akce však nepřekonává masivní útok Klingonů na DS9 v Hlubokém vesmíru devět. Poprvé v historii ságy tu došlo na střet větších flotil a celá bitva má trpkou příchuť, jelikož probíhá mezi dvěma nedávnými spojenci (což perfektně pasuje k temnějšímu tónu Hlubokého vesmíru devět). Navíc je to poprvé, co ostrakizovaná stanice ukáže své zuby, a jelikož tu ještě funguje paralela na podobnou scénu z 1. série (v níž hrdinové jen blafovali), je to prostě krystalicky čisté fandovské potěšení. Kéž by Star Trek podobnými scénami přestal šetřit!

 

Premiérové díly Star Treku: Discovery běží na Prima COOL každou středu ve 22.00.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!