30. března 2020 00:02

7 nejzásadnějších věcí, které dal Star Trek světu: Za co mu vděčí třeba marvelovky?

Neměl náhodou Star Trek větší dopad na svět než Star Wars?

Ve středu 1. dubna bude mít na COOLu premiéru nový sci-fi seriál Star Trek: Discovery. Drsný kapitán s tváří Jasona Isaacse (Lucius Malfoy z Harryho Pottera!) v něm bude muset z bandy kosmických hipíků vychovat zocelené veterány – jinak totiž Federace nepřežije zničující invazi Klingonů! Pro Star Trek, který se vždy pyšnil spíše pacifistickými zápletkami, jde rozhodně o změnu. Ale právě skrz podobnou story Discovery vypráví, proč stojí za to bojovat za mír. Star Trek ostatně za víc jak půlstoletí své existence změnil svět nejen skrze sedmero svých seriálů. Co všechno mu vlastně dal?

07) První skutečný sci-fi fandom

Dnes, kdy jsou války mezi milovníky DC a Marvelu či Star Wars a… Star Wars na denním pořádku, je těžké si představit, že dal Star Trek světu nejspíš první moderní kulturu fanoušků. Trekkies byli první, kteří se začali scházet na „conech“ a oslavovat i hanit svůj oblíbený seriál. Dnešní Comic-Cony nebo cosplaye tak do značné míry čerpají právě z těchto kořenů, které jsou samozřejmě lehce inspirovány i japonskou popkulturou.

06) Přetrvávající optimistickou sci-fi

Star Trek je tu s námi již přes půl století – a spolu s Pánem času (který je ale notně rozbitější co do jednotného stylu) tak divákům i po stejně dlouhou dobu servíruje vizi budoucnosti, v níž je lidstvo jedna ruka. Jasně, některé příběhy (Hluboký vesmír devět, Picard…) utopii Star Treku trochu narušují – ale jen proto, aby se k ní po čase vrátily. Když se mrknete, kolik jiných filmů a seriálů se utápí v depresích, Star Trek je mezi nimi sáhodlouhou výjimkou.

05) První mezirasový polibek (v TV)

A co lépe vystihuje ono jednotné lidstvo než první mezirasový polibek, na který došlo v americké televizi právě v původním Star Treku? Zatímco dnes jsou polibky mezi bělochy a černochy (a nejen ty!) v médiích tak nějak normální, Star Trek si dovolil něco podobného ukázat na vrcholu amerických rasových třenic v 60. letech.

04) Pestré složení posádky

S tím souvisí i náš další bod – pestré složení hlavních hrdinů. Star Trek samozřejmě nebyl zdaleka jediný seriál, v němž vystupovalo vícero postav různých národů a etnicity. Ale přesto sloužil jako mustr pro řady následovníků. Mít správně vyvážené hlavní hrdiny, kteří by reprezentovali celé lidstvo (a nejen to), je v jeho případě o fous hlubší myšlenka než jen snaha oslovit maximum diváků. S tímto konceptem přitom přišel dlouhé roky před tím, než byl vyžadován (nebo naopak kritizován) armádami diskutérů na internetu.

03) Vynálezy budoucnosti!

Ačkoliv ani Star Wars nejsou zcela prosté inspirace pro svět vědy a techniky, počet vědátorů inspirovaných Star Trekem je podstatně větší. Více jsme to rozebrali v tomto článku, letem světem si ale můžeme připomenout, že Star Trek ovlivnil samotný vývoj a výzkum i v reálném světě. Stačí se podívat... třeba na 3D tiskárny!

02) Propojený fikční svět

V éře Marvelu je však podstatný ještě jeden prvek, který Star Trek zejména v 90. letech přinesl – propojování postav a dějů napříč seriály. Nikdy nešlo o tak stěžejní spojování, jež praktikovala třeba Hvězdná brána, a Star Treky samozřejmě nebyly ani první – horory od Universalu totéž „vynalezly“ už před v polovině 20. století. I přesto však Star Trek ukázal kouzlo i úskalí crossoveru pro moderní publikum a napomohl tak (spolu)vydláždit postupy toho, čím dnes Marvel dobývá svět.

01) Naději

Tohohle jsme se už dotkli, ale rozeberme si rovněž to, co Star Trek ještě může světu dát. Ať už jde o budoucí vynálezy nebo myšlenky utopické budoucnosti spojené Země, Star Trek může ještě inspirovat řadu dalších následovníků. O to je krásnější, že Discovery zřejmě započala druhou zlatou éru této pozoruhodné sci-fi legendy.

Star Trek: Discovery začíná na Prima COOL 1. dubna ve 22.00 a poběží ve stejném čase každou středu.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný