Viděli jsme filmový Assassin´s Creed. Tohle je jeho největší chyba!

Když filmaři nepochopí videohru.
Assassin's Creed
Assassin's Creed
20th Century Fox

reklama

Na celovečerní Assassin's Creed jsme se rozhodně těšili. Většina her je super (hlavně ty s Eziem a pirátská čtyřka), režie se ujal odvážný Justin Kurzel a hlavní roli ulovil famózní Michael Fassbender, který kromě X-Menů a Stevea Jobse zazářil třeba v Kurzelově Macbethovi. Všechno se tak zdálo být na dobré cestě, a když kampaň často připomínala, že tvůrci spoléhají na pravý parkour, vlastně se nešlo netěšit. Výsledek, který dnes vstoupil do českých kin, má ale jednu zásadní vadu.

O co jde? Jednoduše o to, že se naplnily marketingové sliby a dvě třetiny filmu se odehrávají v současnosti. Kurzel s Fassbenderem absolutně nepochopili, že linka s Abstergem vždycky byla jen "nutným zlem" s pár světlými momenty a že si všichni Assassin's Creed zamilovali díky řádění s čepelemi v minulosti. Jak vypadá celovečerní přírůstek do slavné série? Většinu času zabírá povídání v centrále Absterga, z níž se třikrát přeskočí do stylové akce v minulosti. A to je bohužel všechno.

Co naplat, že má film ucelené vizuální pojetí, spolehlivé herce a ve finále se slušně rozjede vstříc dalším dílům (jichž se vzhledem k nízkým tržbám zřejmě nedočkáme). Asasín Aguilar je v něm vyloženě na okrasu a člověk se o něm nic nedozví, protože je hlavním hrdinou trestanec Callum Lynch, jemuž začnete výrazněji fandit až v posledních minutách.

Celovečerní Assassin's Creed je tedy zklamáním. Pořád se sice jedná o solidní biják, který nabídne hutnou atmosféru a pár skvělých akčních scén, linka z minulosti ale měla mít výrazně větší prostor, nebo se mělo důrazněji zapracovat na té ze současnosti. Snad se celá značka časem pohne k nějakému drsnému seriálu. Ten by jí totiž mohl slušet o něco víc než experimentování na velkém plátně.

reklama

reklama