3 nejslavnější bitvy skutečných Vikingů: Kdy obléhali Paříž?

Seriáloví Vikingové se mají kde inspirovat.
Vikingové
Vikingové
History

reklama

Již v neděli ve 23.10 na Prima COOL začíná premiérová 3. série Vikingů – a to znamená pokračování jejich příběhu o dobrodružstvích Ragnara Lotbroka! Co vše vás čeká v nové řadě, vám samozřejmě neprozradíme. Jelikož jsou však Vikingové tak inspirováni historií, leccos vám možná napoví některé ze skutečných vikingských bitev. 

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Vikingové III (1) - upoutávka

03) Obléhání Paříže

Rok: 845

Přijít, vyplenit, odejít – takový byl modus operandi Vikingů po celé generace. Koneckonců, tahle parta jsou v podstatě středověcí piráti. A piráti nejsou slavní kvůli tomu, že by na souboj vyzývali velká vojska. Pokud však Vikingové chtěli víc než jen krátkodobé plenění, museli evolucí v silnější vojsko chtě nechtě projít. Obléhání Paříže z poloviny 9. století bylo právě takovým bodem.

Šlo totiž o první podobnou obléhací bitvu v historii Vikingů, která samozřejmě byla patřičně drsná a krvavá. Jak přesně skončila? To se možná dozvíte ve svém oblíbeném seriálu. V každém případě ale naznačila další vývoj vztahu mezi Vikingy a křesťanským světem, který konečně pochopil, že návštěvníky ze severu není radno podceňovat.

Obléhání Paříže
Autor: Wikipedia Obléhání Paříže

02) Bitva u Hafrsfjordu

Rok: 872–900

Vikingové byli u svých sousedů nechvalně známí již na počátku 9. století, ale teprve po přelomu poloviny století se jejich menší nájezdy spojily do skutečných masivních invazních vojsk (na svou dobu) a začaly si podmaňovat široké lány okolního světa. K tomu se dostaneme ještě níže. Vzhledem k dané historické periodě a přítomnosti Vikingů asi nepřekvapí, že na ono sjednocení nedošlo pod vlivem plamenných řečí, právních protokolů a podepisování bratrských úmluv, ale pěkně po staru – ohněm a mečem!

Bitva u Hafrsfjordu byla v tažení za sjednocením klíčová – končí jí totiž celá perioda o spojení severských oblastí a vzniká sjednocené Norské království. To existovalo až do 14. století, ale jeho nástupnické státy fungují zjevně dodnes. Ještě unikátnější je v kontextu vikinských výprav její námořní zasazení. Šlo totiž o regulérní šarvátku mezi dvěma formacemi lodí. Bohužel přesný charakter bitvy ani její rok dodnes neznáme – Vikingové byli sice fajn válečníci, ale jako kronikáři stáli dost za prd.

Bitva u Hafrsfjordu
Autor: Ole Peter Hansen Balling/Wikipedia Bitva u Hafrsfjordu

01) Bitva u Hastingsu

Rok: 1066

Zřejmě nikdy v historii neutržili Vikingové větší vítězství, než když si podmanili celou Anglii! V podstatě platí, že to, co dnes jako Anglii vnímáme, vzniklo teprve v roce 1066. Bitva u Hastingsu se odehrála v jižní části země nedaleko od pobřežního města (uhodli jste!) Hastings mezi dvěma vojsky o síle 5 až 12 tisíc mužů. Normani sami měli výraznou převahu díky tomu, že disponovali lepší jízdou. Armáda normanského vévody Viléma údajně provedla invazi s pomocí víc než 700 lodí, těžko ale říct, nakolik byla tato cifra přifouknuta kronikáři. Hastings ovšem dodnes v britské mentalitě rezonuje jako připomínka, že ostrovy lze dobýt – čehož se pozdější říše obávala během konfliktů se Španěli, Francouzi a nacisty.

Možná se ptáte, proč je na špici seznamu bitva, kterou provedli jacísi Normani. Vtip je v tom, že Normani nejsou původní obyvatelé Normandie, jedná se o vikingský "kmen" ("viking" bylo primárně povolání spíše než etnikum), kterému bylo na počátku 9. století povoleno osídlit zdejší hrabství Rouen. Co západní Franky k tomuhle rozhodnutí přívedlo? Možná za to může i jistý Rollo. A ne, nejde o náhodnou shodu jmen!

Bitva u Hastingsu
Autor: Wikipedia Bitva u Hastingsu

Premiérová 3. série Vikingů začíná na Prima COOL v neděli ve 23.10.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama