5 věcí, které nevíte o vzniku a zákulisí Simpsonových

Kujme pikle!
Simpsonovi
Simpsonovi
FOX

reklama

Vznik tak komplexního a sáhodlouhého dílka, jakými jsou Simpsonovi, se samozřejmě neobešel bez nejrůznějších zákulisních pikantérií – někdy šlo o vtipné detaily z psaní scénářů, jindy o zákulisní třenice. Znáte patero těchto příběhů?

05) Simpsonovi byli pojmenováni podle reálné rodiny

Homer? Marge? Líza? Příliš divná jména pro běžnou rodinu? Ani omylem! Podobně jako Matt Groening načrtl ideu na žlutou rodinku z hecu před meetingem s producentem, pojmenoval celou rodinu i po svých příbuzných – tedy, s výjimkou Barta. Nechtěl totiž, aby se postava jmenovala po něm...

Simpsonovi
Autor: FOX Simpsonovi

04) Hlasy měly být tajné

Při dnešním pohledu se to zdá dost paradoxní, protože původní hlasy herců namlouvajících Simpsonovy (jako Nancy Cartwright nebo Dan Castellaneta) patří mezi moderní globální celebrity s obrovským platem – hlavouni kanálu FOX však původně chtěli, aby byli dabéři zcela anonymní! Nahrávání měla probíhat v utajení, aby byly zdůrazněny postavy. Něco jako kreslené Gorillaz. Teprve později kanál napadlo, že bude mít větší úspěch, když proslaví i herce.

Simpsonovi
Autor: FOX Simpsonovi

03) Jaký je původ "D’oh"?

Různé jazyky překládají Homerovu hlášku "D’oh" jinak – Frantíci mají "T'oh!", my zase "Au!" nebo "Sakra!". Groening původně ve scénářích citoslovce popsal jen jako "naštvané zamručení" a nechal realizaci na dabérovi. Fráze pak vznikla inspirací v dlouhém povzdechu Jima Finlasona "d'ooooohhh" ze starých grotesek s Laurelem a Hardym.

Simpsonovi
Autor: FOX Simpsonovi

02) Kanál FOX chtěl seriál zrušit

Je tomu jenom šest let, co televize FOX hrozila zaříznutím Simpsonů! Důvodem byly tehdejší finanční trable – FOX hledal, čeho se může zbavit, a volba padla i na Simpsonovy. Bylo to ostatně po odvysílání filmu, kdy byly nejvýraznější zisky už podojeny. Nakonec tak dal FOX nůž na krk dobře placeným dabérům – buď si snížíte plat o 45 %, nebo končíme všichni. Krize skončila dohodou, kdy dabéři snížili svůj plat "jenom" o 30 % a karavana jela dál.

Simpsonovi
Autor: FOX Simpsonovi

01) Nejslavnější neznámý tvůrce

Každý asi ví, že mezi "utajené" hlasy za postavami patřil i Michael Jackson. Ale co "utajená" jména mezi tvůrci? Matt Groening může být světově proslavený, miliony lidí však denně sledují i jiného původního tvůrce Simpsonů a ani o tom neví – je jím Conan O'Brien, hostitel své vlastní talkshow, jenž kdysi dávno mezi lety 1991 až 1993 patřil mezi producenty Simpsonů a připsal si na triko scénáře ke čtyřem dílům.

Simpsonovi
Autor: FOX Simpsonovi

Simpsonovi běží na Prima COOL každý podvečer!

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama