Premiérová 5. série Bylo, nebylo začíná na Prima COOL již tuto středu

Spasitelka Emma Swanová se stala Černou labutí a má strach, že propadne opojné chuti absolutní moci. Hledá pomoc, jenže místo toho najde zradu. Poslední naděje se ztrácí před očima. Emma i její celá rodina ze Storybrooku musí vyrazit na strašidelnou výpravu. V páté řadě fantasy seriálu Bylo, nebylo sestoupí do Hádovy říše v podsvětí a pokusí se zachránit přítele před věčným zatracením. Pomůže zrádný Rampelník? A podaří se vůbec někomu z nich přežít?
Bylo, nebylo
Bylo, nebylo
ABC

reklama

Temnota a světlo. První skrývá, druhé odhaluje. Ale obojí je neodolatelně svůdné. Připravte se na rozhodující bitvu mezi těmito protichůdnými, nepředvídatelnými silami v páté řadě fantasy seriálu Bylo, nebylo.

Ze Spasitelky se stala Černá labuť a hranice mezi dobrem a zlem je najednou zastřená. Emma Swanová (Jennifer Morrison) podléhá opojné chuti absolutní moci. Protože má strach, že jí nakonec úplně propadne, společně s Hookem (Colin O'Donoghue) zamíří na Kamelot. Tam hledá jedinou osobu, která by jí mohla dokázat pomoct: čaroděje Merlina.

Jenže král Artuš je zradí. Spojí síly s pomstychtivou Zelenou (Rebecca Mader) a hrdinové ztrácejí poslední naději. Nyní musí Emma i její celá rodina ze Storybrooku vyrazit na strašidelnou výpravu. Sestoupí do Hádovy říše v podsvětí, kde se pokusí zachránit Hooka před věčným zatracením. Přitom jim „pomáhá“ Rampelník (Robert Carlyle). Podaří se vůbec někomu z nich přežít?

Bylo, nebylo
Autor: ABC Bylo, nebylo

Zajímavosti:

 • V páté řadě seriálu Bylo, nebylo se objevují nové postavy známé z pohádek, mýtů a legend: princezna Merida z filmu Rebelka, král Artuš, Jezerní paní, Hádes, královna Ginevra, Merlin, Herkules, Percival, Zeus, Megara, Poole, dr. Jekyll a pan Hyde.
 • Zároveň se v páté řadě vrací velké množství postav, které v předchozích epizodách zemřely: Slepá čarodějnice, Srdcová královna, Peter Pan, Cruella De Vil, Baelfire, Milah, princ Henry, Liam Jones, princ James, Gaston, Claude a Stealthy. 
 • V páté řadě už se neobjevuje postava Willa Scarletta, kterého si zahrál Michael Socha.
 • Seriál Bylo, nebylo je proslulý tím, že si vypůjčuje postavy a také zápletky z pohádek, legend a mýtů.
 • V pozdějších epizodách se objevují postavy z modernějších pohádek od Disneyho jako Elsa z Ledového království, princezna Merida z Rebelky, Ariel z Malé mořské víly, Mulan ze stejnojmenného filmu nebo Cruella De Vil ze 101 dalmatinů.
 • Sněhurka a princ Krasoň byli vybráni jako hlavní pár seriálu, protože se objevili v první animované pohádce studia Disney z roku 1937.
 • Ginnifer Goodwin, která má jednu z hlavních rolí Sněhurky/Mary, se během natáčení sblížila s Joshem Dallasem, který hraje Prince Krasoně/Davida. 12. dubna 2014 se vzali a mají spolu dva syny.
 • Bylo, nebylo vymysleli scenáristé a producenti Edward Kitsis a Adam Horowitz (Ztraceni). Nápad na seriál dostali ještě předtím, než se přidali do scenáristického týmu Ztracených. Rozhodli se počkat, dokud Ztraceni neskončí, aby se pak mohli plně soustředit na Bylo, nebylo.
 • Seriál byl zpočátku často srovnáván se Ztracenými.
 • V seriálu Bylo, nebylo se objevuje mnoho odkazů na Ztracené: fiktivní aerolinky Oceanic a Ajira, sladkosti značky Apollo, televizní seriál Exposé nebo whiskey MacCutcheon.
Bylo, nebylo
Autor: ABC Bylo, nebylo
 • V seriálu se zároveň objevilo mnoho herců ze Ztracených. Kromě Emillie de Ravin a Rebeccy Mader, které hrají jedny z hlavních rolí, to byli Jorge Garcia, Daniel Dae Kim, Elizabeth Mitchell, Lana Parrilla, Alan Dale nebo Patrick Fischler.
 • Klíčová zápletka seriálu připomíná děj komiksové série Mýty, která vychází i v češtině. V roce 2008 televize ABC, která financuje natáčení seriálu Bylo, nebylo, koupila práva na adaptaci Mýtů a plánovala převést příběh na obrazovky. Ale nakonec od plánů upustila.
 • Edward Kitsis a Adam Horowitz, tvůrci seriálu Bylo, nebylo, původně popírali jakékoli spojení s Mýty. Ale později přiznali, že „možná četli několik dílů...“ A dodali, že navzdory podobnosti je příběh jiný.
 • Seriál Bylo, nebylo má celkem sedm řad. Postupně vzniklo 156 epizod.
 • Prvních šest řad se odehrává převážně ve fiktivním městečku Storybrooke v americkém státě Maine. Jeho obyvateli jsou pohádkové postavy, které Zlá královna poslala do skutečného světa a oloupila o vzpomínky na předchozí život.
 • Sedmá řada se odehrává v sousedství Seattlu ve státě Washington, na místě, které se jmenuje Hyperion Heights. Emma Swanová už není její hlavní hrdinkou.
 • Seriál se natáčí v kanadském městě Vancouver.
 • Hlavní i vedlejší hrdinky seriálu nejsou typickými „dámami v nesnázích“. Nemusí nutně čekat, až je nějaký hrdina zachrání, ale umí se o sebe postarat samy.
 • Role Rampelníka vznikla speciálně pro herce Roberta Carlylea.
 • Hudbu složil Mark Isham (Bod zlomu, Nell, Blade, Crash).
 • V roce 2013 měl premiéru třináctidílný spřízněný seriál Once Upon a Time in Wonderland (Bylo, nebylo v říši divů). Jeho hlavní hrdinkou je Alenka z pohádkového příběhu Alenka v říši divů.
 • Mezi lety 2013 a 2018 vyšlo několik knih a komiksů, které doplňují příběh a rozšiřují perspektivu seriálu Bylo, nebylo.
Bylo, nebylo
Autor: ABC Bylo, nebylo

Postavy:

Sněhurka / Mary Margaretová Blanchardová (Ginnifer Goodwin)
Princezna Sněhurka je jedinou láskou prince Krasoně, matkou Emmy Swanové a babičkou Henryho. Když nepracuje jako učitelka ve Storybrooku, bojuje se zlem.

Ginnifer Goodwin
Americká herečka se narodila 22. května 1978 v Memphisu. Zahrála si v seriálech Bylo, nebylo, Velká láska a ve filmech Úsměv Mony Lisy, Walk the Line a Až tak moc tě nežere. Její rodné jméno je Jennifer, Ginnifer je umělecký pseudonym, který přesně odpovídá výslovnosti v místním dialektu. Její matka je židovského původu. V mládí chodila do synagogy i křesťanské nedělní školy. Vystudovala herectví. Během natáčení seriálu Bylo, nebylo se sblížila s kolegou Joshem Dallasem. Od 12. dubna 2014 je za něj vdaná a mají spolu dva syny.  

Sněhurka / Mary Margaretová Blanchardová (Ginnifer Goodwinová)
Autor: ABC Sněhurka / Mary Margaretová Blanchardová (Ginnifer Goodwinová)

Emma Swanová / Černá labuť (Jennifer Morrison)
Strážkyně pořádku ve Storybrooku je dcerou princezny Sněhurky a prince Krasoně. Jejím synem je Henry. Stala se Spasitelkou, zachránila město a pohltila nebezpečnou temnou sílu. Teď je z ní Černá labuť a bojí se, že podlehne opojné chuti absolutní moci.

Jennifer Morrison
Americká herečka, producentka, režisérka a bývalá modelka se narodila 12. dubna 1979 v Chicagu. Zahrála si v seriálech Bylo, nebylo, Dr. House, Jak jsem poznal vaši matku a ve filmu Star Trek. V dětství se věnovala modelingu. Později hrála na klarinet a byla v týmu roztleskávaček. Měla vztah s kolegou Jessem Spencerem ze seriálu Dr. House i se Sebastianem Stanem, se kterým se seznámila během natáčení seriálu Bylo, nebylo. 

Emma Swanová / Černá labuť (Jennifer Morrisonová)
Autor: ABC Emma Swanová / Černá labuť (Jennifer Morrisonová)

Zlá královna / Regina Millsová (Lana Parrilla)
Zlá královna přesídlila s ostatními pohádkovými postavami do skutečného světa a proti jejich vůli je zbavila vzpomínek na předchozí život. Od té doby se změnila, dokonce spojila síly se svými bývalými nepřáteli. Ve čtvrté řadě pomáhala Emmě v její snaze zbavit se nebezpečné temné síly. Má nevlastní sestru Zelenu, Zlou čarodějnici ze Západu.

Lana Parrilla
Americká herečka se narodila 15. července 1977 v newyorské čtvrti Brooklyn. Zahrála si v seriálech Bylo, nebylo, 24 hodin a Všichni starostovi muži. Jejím otcem byl profesionální hráč baseballu Sam Parrilla, který pocházel z Portorika. Je vdaná.

Zlá královna / Regina Millsová (Lana Parrilla)
Autor: ABC Zlá královna / Regina Millsová (Lana Parrilla)

Princ Krasoň / David Nolan / princ James (Josh Dallas)
Princ Krasoň je jedinou láskou princezny Sněhurky, otcem Emmy a dědečkem Henryho. Je vůdcem Válečného koncilu Kouzelného lesa. Král Artuš z něj udělal jednoho z rytířů Kulatého stolu. Krasoň později odhalil Artušovu zrádnou povahu a titulu se vzdal.

Josh Dallas
Americký herec se narodil 18. prosince 1978 v Louisville v Kentucky. Zahrál si v seriálu Bylo, nebylo a ve filmech Thor, Thor: Temný svět a Thor: Ragnarok. Po maturitě působil ve významných anglických divadlech a společnostech jako Royal Shakespeare Company, Royal National Theatre, English National Opera, New Shakespeare Company a The Young Vic. Jeho bývalou manželkou je herečka Lara Pulver. Je podruhé ženatý s herečkou Ginnifer Goodwin, se kterou se sblížil během natáčení seriálu Bylo, nebylo. Mají spolu dva syny.

Princ Krasoň / David Nolan / princ James (Josh Dallas)
Autor: ABC Princ Krasoň / David Nolan / princ James (Josh Dallas)

Kráska / Lacey (Emilie de Ravin)
Krásku zradil a podvedl její vlastní manžel Rampelník. Když ho prokoukla, vyhnala ho z města. Než se stačil vrátit, zapletla se s Willem Scarlettem, kterého ve skutečnosti nemiluje.

Emilie de Ravin
Australská herečka se narodila 27. prosince 1981 v Mount Eliza na předměstí Melbourne. Zahrála si v seriálech Bylo, nebylo, Ztraceni, Roswell a ve filmech Zmizení, Veřejní nepřátelé a Hory mají oči. Od devíti let se věnovala baletu. Později vystudovala herectví. Je rozvedená. Znovu se zasnoubila s novým přítelem, se kterým má dceru.

Kráska / Lacey (Emillie de Ravinová)
Autor: ABC Kráska / Lacey (Emillie de Ravinová)

Kapitán Hook / Killian Jones (Colin O'Donoghue)
Ve snaze pomoct Emmě zbavit se temné síly, které by mohla úplně podlehnout, se dostane do Hádovy říše v podsvětí.

Colin O'Donoghue
Irský herec a muzikant se narodil 26. ledna 1981 v městě Drogheda. Zahrál si v seriálu Bylo, nebylo a ve filmu Obřad. Vyrůstal v římskokatolické rodině. Vystudoval herectví. Byl členem irské skupiny The Enemies. V roce 2013 musel skupinu opustit kvůli natáčení seriálu Bylo, nebylo. Je ženatý. S manželkou má vztah od svých osmnácti let. Mají spolu syna a dceru.

Kapitán Hook / Killian Jones (Colin O'Donoghue)
Autor: ABC Kapitán Hook / Killian Jones (Colin O'Donoghue)

Henry Mills (Jared S. Gilmore)
Emmin syn byl krátce po narození dán k adopci a svou pravou matku poznal až o několik let později. Stal se novým Autorem a měl moc nad osudy pohádkových postav, ale dobrovolně se jí vzdal.

Jared S. Gilmore
Americký herec se narodil 30. května 2000 v kalifornském San Diegu. Zahrál si v seriálech Bylo, nebylo a Šílenci z Manhattanu. Začínal v reklamách.

Henry Mills (Jared S. Gilmore)
Autor: ABC Henry Mills (Jared S. Gilmore)

Zlá čarodějnice ze Západu / Zelena (Rebecca Mader)
Zlá a pomstychtivá čarodějnice znepříjemňuje Emmě i ostatním hrdinům život. Má nevlastní sestru Reginu, Zlou čarodějnici. Oklamala Robina Hooda a je s ním těhotná.

Rebecca Mader
Anglická herečka se narodila 24. dubna 1977 v Cambridge. Zahrála si v seriálech Bylo, nebylo a Ztraceni. Než prorazila jako herečka, krátce se živila jako modelka v New Yorku a pracovala pro značky L'Oréal, Colgate a Wella. Je podruhé vdaná.

Zlá čarodějnice ze Západu / Zelena (Rebecca Maderová)
Autor: ABC Zlá čarodějnice ze Západu / Zelena (Rebecca Maderová)

Robin Hood (Sean Maguire)
Hrdina každým coulem se sblížil s Reginou, kterou však opustil, když se znovu shledal se svou láskou Marion. Jenže Marion byla ve skutečnosti přestrojená Zlá čarodějnice ze Západu, Zelena, která Robina oklamala a teď je s ním těhotná.

Sean Maguire
Anglický herec a zpěvák se narodil 18. dubna 1976 v Londýně. Zahrál si v seriálech Bylo, nebylo, Scott & Bailey a Grange Hill. Hercem je už od svých jedenácti let. Pochází ze slavné irské taneční rodiny. Je ženatý a má dva syny.

Robin Hood (Sean Maguire)
Autor: ABC Robin Hood (Sean Maguire)

Rampelník / pan Gold (Robert Carlyle)
Zrádný manžel Krásky je po návratu do Storybrooku v bezvědomí.

Robert Carlyle
Skotský herec se narodil 14. dubna 1961 v Glasgow. Zahrál si ve filmech Trainspotting, Donaha!, Jeden svět nestačí a v seriálech Bylo, nebylo a Hvězdná brána: Hluboký vesmír. Za roli ve filmu Donaha! získal „britského Oscara“, cenu BAFTA. Je držitelem Řádu britského impéria. Když mu byly čtyři roky, jeho matka opustila rodinu. Vychovával ho otec. V šestnácti letech odešel ze školy a pracoval u otce jako malíř a natěrač. Vzdělání dokončil díky večerním kurzům. V herectví si potrpí na autentičnost. Kvůli rolím často mění celý svůj životní styl. Je ženatý a má dceru a dva syny.

Rampelník / pan Gold (Robert Carlyle)
Autor: ABC Rampelník / pan Gold (Robert Carlyle)

Premiérová 5. série Bylo, nebylo začíná na Prima COOL ve středu 27. června v 6.25 a poběží každé všední ráno.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!