Jak do Chorvatska: Informace, návody

Jedete do Chorvatska? Tak to byste se měli připravit. A ne jen výbavu na koupání, ale také pořádnou nalejvárnu ohledně předpisů, cen, trasy… Vyplatí se to.
Chorvatsko
Chorvatsko
croatia.hr

reklama

Hned jako první musíme všechny varovat – pozor na předpisy! Cesta do Chorvatska znamená tučné výdělky pro všechny policejní složky všech států ležících na nejfrekventovanějších trasách. Zvlášť v Chorvatsku se zdá, že tamní policie může celou zimu spát, protože v létě nabere brigádníky a jde sklízet.

Ale pěkně popořádku. Jaké pokuty vás čekají v Čechách, víte. V Rakousku například za překročení rychlosti hrozí postih až 700 eur. Pokud nebudete mít zapnuté pásy, tak 35 eur. V této zemi se navíc přestupky sčítají, takže můžete vyfásnout pokutu, kvůli které budete muset auto prodat nebo vám rovnou zabaví řidičák. Pokud jste notoričtí sprinteři, raději sundejte nohu z plynu. Jet o 30 km/h rychleji, než je limit, tak máte zaděláno na tříměsíční koukání na silnice pouze z okénka autobusu. Pokud to bude ještě víc, může být pokuta i přes 2000 euro a řidičský distanc. A alkohol? Tak na ten raději zapomeňte úplně.

Ve Slovinsku je za překročení rychlostního limitu pokuta od 80 eur (do 10 km/h) až po 1000 eur a odebrání řidičského průkazu (nad 30 km/h). Nezapnuté pásy stojí 120 eur.

Chorvatsko, jak jsme už řekli, je v době letních prázdnin nacpané nejen turisty, ale i policisty. A ti pokutují řidiče za rychlost od 300 kun (do 10 km/h) až do 15 000 kun (nad 50 km/h). Stejně vysoké jsou i pokuty za jízdu pod vlivem alkoholu. Za špatné parkování zaplatíte 300 kun, za nezapnuté bezpečnostní pásy či za telefonování 500 kun.

Porec Foto: croatia.hr

Poreč. Foto: croatia.hr

 

Ceny dálnic

Cesta do Chorvatska je docela drahá. Musíte mít dálniční známku na české dálnice, rakouské, slovinské a v Chorvatsku platíte mýtné. Za desetidenní dálniční známku v Rakousku dáte 260 korun a sedmidenní ve Slovinsku 450 Kč (bohužel většina řidičů tak musí kupovat měsíční za 900 Kč). Ceny dáváme v korunách, protože si je můžete koupit už u nás, třeba v Autoturistu nebo ÚAMK.

Kdo by chtěl objet kolony přes Maďarsko, toho vyjde desetidenní dálniční známka na 350 Kč.

V Chorvatsku jsou pak dálnice zpoplatněny mýtným. Záleží tedy, kam pojedete. Pro příklad – pokud pojedete do Splitu, vyjde vás cesta v osobáku na 222 kun.

Kudy do Chorvatska

Tras je několik. Záleží na vás, pro jakou se rozhodnete. Ta základní je po dálnicích

Praha > Brno > Mikulov > Vídeň (AUS)> Graz (AUS) > Ptuj (SVN) > Záhřeb (HRV) > Split

Cestovní pojištění do Chorvatska od 9 korun na den. Pouze zde.

Už v Čechách nemusíte jezdit až přes Brno a střihnete to přes Jihlavu na Hatě a na Vídeň. Problematické rakouské dálnice pak můžete objet přes Maďarsko, když za Vídní odbočíte na Szombathely (HUN) a odtud pojedete na chorvatský Čakovec a pak do Záhřebu. Tady už se napojíte na tradiční trasu, nebo můžete vyzkoušet objížďky mimo dálnice. Maďarsko také můžete dát tak, že dojedete až do Bratislavy pak na Rajca (HUN) a pak opět na Szombathely.

Dříve se dost jezdilo z Českých Budějovic přes Linec na Koper. Tuto cestu však moc nedoporučujeme. V cestě jsou totiž Taurský a Katchberský tunel – tradiční místa nekonečných kolon a navíc stojí 10 eur. A to je ještě v cestě další tunel pod Karavankami (6,50 eur).

Hlavně odpočívat

Do Chorvatska se dá dojet za devět hodin. Ale také za 24 hodin. Záleží na dopravě. Představa, že vyjedete večer a pojedete přes noc a bude to skvělé, je mylná. Takových lidí je víc. Takže pár rad o jízdě:

  • Jezděte už vyspaní
  • Kafe si vezměte raději s sebou. Ne vždy je k dispozici na pumpách
  • Vyrazte raději v neděli. Cesty jsou prázdné!
  • Po cestě raději tankuje víckrát. Nejde ani tak o to, že byste nedojeli, ale každé tankování vás vzpruží
  • Spící lidé v autě vás budou také uspávat
  • Cvičte. Hýbejte se. Většina řidičů ze zkušeností říká, že nejlepší rozcvička je přerovnání kufru, když jste si zapomněli doklady někde na dně.
  • Jezděte přesně podle předpisů. Podezřelí jste i moc pomalí. A když vás nechají přerovnat auto kvůli rezervě, žárovkám…, i když jste nejeli moc rychle, taky to naštve.
  • Mějte dostatečné zásoby pití. Můžete se zaseknout v koloně a tam je to potřeba.
Kolona

REPORTÁŽ: Na dovolenou autem? Nejezděte raději na noc!

A kam jet?

To asi víte sami dobře. Hlavně se ale zajímejte o to, jestli se na dané místo vůbec dostanete. Narážíme například na to, že některé ostrovy vůbec nemají mosty a je třeba tam jet trajektem. A ten třeba v danou chvíli už nemusí jet. Takže: Info o trajektech: www.jadrolinija.hr

Také se informujte na prázdniny u našich sousedů. Ti totiž jezdí do Chorvatska také a v době prázdnin je to opravdové dálniční peklo. Takže si to ohlídejte na www.schulferien.org.

A když už budete v Chorvatsku, hlavně si ho užijte. My si ho užili, i když jsme jeli Kaipanem a Morganem. Byli jsme za exoty, ale o to víc jsme si to užili.

 

Obecné info o Chorvatsku: www.chorvatsko.hr

Autoklub: www.hak.hr

Tip na ubytování:

Pansion Vuglec Breg, Škarićevo – Krapina

Hotel Riva Hvar, Hvar

Restaurace Pasarolla, Hvar

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama