Jedete do Itálie? Pozor na extrémní pokuty za rychlost

Itálie vytvořila na svých 2500 km dlouhých dálnicích nový systém kamer kontrolujících rychlost vozidla v daném úseku zvaný „Tutor“. Systém v současné době pokrývá celých 40 % délky všech dálničních tahů po celé Itálii. A pokuty jsou více než mastné.
Dálnice v Itálii
Dálnice v Itálii
ADAC

reklama

Tutor poznáte jednoduše – všude, kde začíná, jsou cedule označující měřený úsek. Problém je, že přehlédnout je můžete velmi rychle, zvlášť když jedete dlouho.

Systém umí mimo rychlosti také sledovat a vyhodnocovat třídu auta, počet náprav a hmotnost. Stát tím chce snížit počet tragických nehod na dálnicích zapříčiněných vysokou rychlostí až o 60 % a také snížit počet přetížených nákladních vozidel.

Pokud po tamních dálnicích tedy pojedete rychleji, než dovolují předpisy, může se pokuta za váš přestupek vyšplhat až k 3287 Eur, což je v přepočtu přes 90 tisíc Kč. Když však odmítnete zaplatit nebo nemáte hotovost při ruce, je vám zabaveno vozidlo, až do té doby dokud neuhradíte celou částku. Ještě větší pozor si dávejte v noci, v čase od 22 do 7 hodin je pokuta vždy zvýšena o jednu třetinu než během dne.

Ŕidičský průkaz

Udělejte si rychle řidičáky, nebo je budete mít jen dočasně

„Vezměme si například cestu z Tarvisia přes Udine do Benátek. Tam jsou tyto měřené úseky hned tři. Pokud tedy pojedete v celém úseku rychlost více, než dovolují předpisy (130 km/h a v případě deště 110 km/h), zaplatíte pokutu hned třikrát,“ konstatuje Petr Vomáčka z ÚAMK.

 

Přehled pokut za překročení rychlosti:

  • Až o 10 km/h > 41 až 168 Eur
  • 10 až 40 km/h > 168 až 674 Eur
  • 40 až 60 km/h > 527 až 2108 Eur + možné odebrání řidičského průkazu až na rok
  • Více jak 60 km/h > 821 až 3287 Eur + odebrání řidičského průkazu až na rok

Policejní kontrola rychlosti Tutor Foto: Oficiální zdroj

Místa, kde funguje Tutor, Foto: Oficiální zdroj

Policejní kontrola rychlosti Tutor Foto: Oficiální zdroj

Označení kontroly rychlosti Tutor. Foto: oficiální zdroj

Alkohol za volantem - hlavní

Tajné tipy od "profíků": jak pít za volantem a nenadýchat

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama