LEGENDA odchází! Tomáš Rosický oznámil konec kariéry. Co plánuje dál?

Takový fotbalový talent Česko dlouho nemělo. Každý příběh však jednou končí.
Tomáš Rosický oznámil konec hráčské kariéry
Tomáš Rosický oznámil konec hráčské kariéry
profimedia.cz

reklama

Když kroužil svým typickým způsobem po hrišti, získal si přezdívku Malý Mozart - vynikal jako tvůrce hry a vytříbený technik, jehož zdobila především překvapivá střela či přihrávka vnějším nártem neboli šajtlí. A za svou kariéru stál u mnoha památných gólů a momentů českého fotbalu. Před chvíli oznámil na tiskové konferenci konec aktivní hráčské kariéry. Rozloučil se ve svém mateřském klubu - Spartě Praha. Co bude dál?

"Poslední dobou jsem cítil, že připravovat se na zápasy je pro mě čím dál těžší... Tělo už mi dlouhou dobu říkalo, že už nechce, ale hlava to vždycky přebila... Už bych asi ani neměl co nabídnout svým spoluhráčům," vysvětlil Rosický. Svou další nehráčskou kariéru zatím nechtěl rozvádět, konstatoval však, že má rozhodně Spartě co nabídnout a jedná o své další pozici v klubu. Rozloučit by se chtěl ještě na hřišti, ale v nějakém exhibičním utkání.

"Pokud milujete fotbal, milujete Rosického," prohlásili mnohokrát angličtí komentátoři, když mluvili o jeho výkonech v londýnském Arsenalu, kam šel za vrcholem kariéry. Ten však nikdy úplně nepřišel, českého záložníka totiž trápila častá a komplikovaná zranění, kvůli nimž se nikdy nemohl stát skutečnou oporou týmu. "Nikdy jsem vlastně nepřišel na to, jak moc dobrý jsem mohl být," podotknul Rosický na tiskovce. Přesto si v Arsenalu připsal 170 startů, vstřelil 19 gólů a rozjel nespočet nebezpečných akcí. "Jeho přehled o dění na hřišti a jeho dotek s míčem jsou mimořádné," řekl o něm kouč klubu Arséne Wenger.

Byl dlouholetou oporou české reprezentace v dobách, kdy patřila mezi absolutní světovou špičku - s Nedvědem, Čechem, Janulovskim, Poborským, Šmicerem, Kollerem nebo Barošem. Po odchodu Nedvěda se stal jejím kapitánem a také rekordmanem - byl totiž nejmladším (19 let) a také nejstarším (35 let) hráčem, který kdy za seniorský národní tým v novodobé historii nastoupil. Celkově si připsal 105 startů a 23 branek.

Jak moc bude českému fotbalu Rosický chybět? Vidíte na obzoru jeho nástupce?

reklama

reklama