Svět opět sdílí český hokejový triumf z Nagana. Co se po třech letech našlo v parádním dokumentu?

Jeden z nejoceňovanějších sportovních dokumentů poslední doby zaujal nečekaný druh filmových fanoušků.
Triumf českých hokejistů na olympiádě v Naganu
Triumf českých hokejistů na olympiádě v Naganu
Getty Images

reklama

Dokument Pásky z Nagana o senzačním úspěchu českých hokejistů na olympiádě v roce 1998, který v mezinárodní produkci natočil dokumentarista Ondřej Hudeček, snad nemusíme představovat. Před třemi lety si získal celosvětový ohlas a připomněl zlatou generaci českého hokeje i šiřší společenské souvislosti, které ji utvářely.

Film tři roky po premiéře vzbudil novou vlnu zájmu u fanoušků anime na sociálních sítích. Všimli si, že jeho úvodní střihová sekvence je poskládaná do písničky ze znělky klasického sci-fi anime Neon Genesis Evangelion. Během necelých tří minut zvládne chytlavý průlet vyprávěcí kostrou celého dokumentu a zároveň odkazuje na kultovní seriál.

ZDE CELÝ FILM S MOŽNOSTÍ ZAPNOUT ČESKÉ TITULKY

Přesně takový byl záměr českého režiséra, jemuž se při práci na dokumentu vybavila vzpomínka na dobu olympiády. „Když jsem hledal písničku, která by nejlépe fungovala, vzpomněl jsem si, že jsem byl tehdy na konci devadesátek posedlý Neon Genesis Evangelion. Najednou to do sebe zapadlo: japonská hudba, titulkové prostřihy, osobní nostalgie, neobvyklý mix hokeje a anime,“ vysvětlil Hudeček pro magazín Polygon.

Producenti filmu byli jeho nápadem nejprve zaskočeni, ale rychle se pro něj nadchli a začali ho podporovat. Výsledkem je intro, který funguje skvěle samo o sobě, ale i jako pocta kultuře dějiště tehdejšího Turnaje století, jenž se stal historickým triumfem českého hokeje.

Líbí?

reklama

reklama