Umělá inteligence míří do fotbalu. V čem už brzy nahradí živé rozhodčí?

Nová technologie se právě testuje na mezinárodním fotbalovém turnaji.
Rozmíška s rozhodčím během utkání české fotbalové reprezentace
Rozmíška s rozhodčím během utkání české fotbalové reprezentace
profimedia.cz

reklama

Mezinárodní fotbalová organizace FIFA oficiálně oznámila, že nasazuje umělou inteligenci, která bude pomáhat rozhodčím při posuzování postavení mimo hru neboli ofsajdu. Systém byl pojmenován jako semi-automatic offside technology a je poprvé naostro používán v právě probíhajícím turnaji 2021 Arab Cup v Kataru.

Základem je 10 až 12 kamer nainstalovaných u střechy stadionu, které dokážou padesátkrát za sekundu vyhodnotit až 29 parametrů pro každého z hráčů na hříšti. „VAR měl pozitivní vliv na fotbal a výrazně snížil množství velkých chyb rozhodčích, ale v některých směrech by mohl být vylepšen – a posuzování ofsajdů je jedním z nich,“ vysvětlil šéf rozhodčích FIFA Pierluigi Collina.

Když dnes VAR posuzuje spornou ofsajdovou situaci, která často může ovlivnit výsledek celého utkání, jde o celkem složitý a často i dost složitý proces. Videorozhodčí si musí vyjet záznamy z více kamer, najít správný úhel a pak nakreslit virtuální čáru, pomocí které přesně posoudí, zda byl útočící hráč v době přihrávky za posledním z obránců soupeřova týmu a jakou částí těla.

Nový systém má všechno posoudit ve zlomcích sekund a se strojovou přesností. Sám zahlásí, zda šlo o ofsajd, a předá tuto informaci rozhodčím, kteří pak vše ještě pro jistotu mohou ověřit na monitoru.

Pokud se systém osvědčí, chce ho FIFA nasadit už příští rok na Mistrovství světa, které se koná v Kataru, kde je právě naostro používán. Otázkou zůstává, co tato změna do budoucna udělá s pozicí čárových rozhodčí.

Prospěje nasazení umělé inteligence férovosti fotbalu?

reklama

reklama