Jak se povedla nová akční sci-fi se Scarlett Johansson? Přečtěte si první reakce českých diváků na Ghost in the Shell!

Robotka s lidským mozkem vs. děsivá konspirace.
Ghost in the Shell
Ghost in the Shell
Paramount Pictures

reklama

Scarlett Johansson si letos dává pauzu od Black Widow a míří do kin v jiné akční roli. Jako "lidská robotka" Mira musí vyřešit vraždy ve své mateřské firmě a začne při tom zjišťovat, že má nejspíš trochu složitější původ, než si myslela. V Adaptaci slavného animáku (a mangy) se tudíž hraje celkem vysoká hra. A pokud vás zajímá, jestli ji potřebujete zažít v kině, tady máte menší nápovědu.

Karel Ryška / Prima COOL

Všichni řeší, o kolik je hraný Ghost in the Shell horší než animák, pokud jste ale originál (stejně jako já) neviděli, máte docela kliku. Bez kupy srovnávání totiž dostanete fajnovou sci-fi detektivku, která sice klouže po povrchu a nelze ji stavět po bok slavné konkurence (Blade Runner, Matrix, Já, robot…), pořád je ale dost povedená na to, abyste se v kině nenudili. Akce je solidní, Scarlett Johansson si odehraje svůj standard a příběh se drží na úrovni solidní žánrovky. Žádná revoluce se tedy nekoná, o průšvihu by ale měli mluvit jen fanoušci (údajně geniální) předlohy.

Hodnocení: 6/10

Radek Londin / Prima COOL

Jsem fanda celého Ghost in the Shell (GitS) univerza, přesto jsem se snažil nevytvářet si falešná očekávání – bude to zkrátka hollywoodská masovka. Výsledek naštěstí zcela neodstranil duši na úkor svalů… i když mozku, obzvlášť v dialozích, dost ubylo. Bohužel v žádném ohledu nevyčnívá z průměru a vlastně je hrozně bez odvahy a hlavně nápadu – jak vypravěčského, tak vizuálního. Skoro dvacet let po Matrixu, který si z původního GitS půjčoval opravdu hodně, nedokáže nabídnout ani zlomek úžasu, emocí a hlavně osudovosti. Scarlett totiž hraje androidku Major opravdu roboticky, myšleno toporně, takže jsem jejímu stesku po skutečné lidské identitě celý film nedokázal uvěřit. První hraný GitS jsou vlastně novým příběhem obestavěné ikonické scény z anime předlohy z roku 1995. Nabízí sice digitální vizuální orgie, ale přes dobrý úmysl tu nezbylo nic moc tajemného, lidského, provokujícího a hlavně zapamatovatelného. Každopádně jde určitě o jeden ze zajímavějších sci-fi filmů, jaké letos můžeme vidět, obzvlášť pokud jste dosud nepolíbení nekompromisním přístupem původní manga série.

P.S.: IMAX fajn, ale pořádné 3D si užijete jen v několika scénách.

Hodnocení: 6/10

Ivan Adamovič / legenda české sci-fi scény, redaktor Nového prostoru

Je zvláštní dívat se na film o minulé budoucnosti. Kyberpunk býval předvojem, razil nové cesty, šokoval svou jinakostí. Toto je ale kyberpunk devadesátek, neonová budoucnost připomínající Matějskou pouť na tripu, roboti s odklápěcími obličeji jako z Total Recall nebo – nedej bůh – z původního Westworldu, povinná dávka kung fu ve slow motion, hackování (sakra, není už i tohle slovo staré?) mozků, povinná dávka Japonců, protože globalizace, opěvování kybernetického zdokonalování člověka, díky kterému vás ale může hacknout i popelář, bojový robot vypadající jako sestavený z Lega, robotka k nerozeznání od člověka, údajně nová fáze evoluce lidstva, ale chůzi má i Hurvínek lépe zmáknutou, sledování nočního velkoměsta v batmanovském podřepu na kraji střechy mrakodrapu a vzpomínky, které můžou být stejně falešné jako Adidas s pěti pruhy.

Ghost in the Shell vypadá jako levnější film, který se horlivě snaží dotáhnout to do první ligy. Dobře, máme Johanssonovou, ale zbylo nám po vyplacení jejího honoráře ještě na něco víc než hromady digitálních počítačových efektů a blednoucí vzpomínky na budoucnost? Toto je film pro pamětníky už ve stadiu svého zrodu.

Martin Svoboda / Aktuálně.cz

Na Ghost in the Shell se celou dobu koukalo poměrně skrz prsty. Nakonec ale tahle nedůvěra prospěla, alespoň v mém případě. Převod slavné japonské klasiky do hollywoodského akčňáku působí strnule, neobjevně a pokusy o filozofii vyznívají spíš jako náhodná sprška slov, ale zároveň se na to pěkně kouká a uteče to jako voda. Kdybych čekal stejně zásadní a chytré dílo, jakým je originál, byl bych zklamaný, ale takhle se můžu míň než na nemotornost té snahy soustředit na její poctivost, dobře odvedené řemeslo a Scarlett, která svoje charisma ještě nevypotřebovala. Takže za mě příjemná návštěva kina se skvělým obrazem a zvukem. S dějem, který maličko neživotně kopíruje originál, ale ani mu nedělá ostudu.

Hodnocení: 7/10

Vyrazíte na Ghost in the Shell do kina, nebo ne? Dejte vědět v diskuzi!

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!