5 drsných důvodů, proč z nás všech dělá Facebook blbce! Přestaňte dělat tyhle věci, jinak je konec!

Blíží se konec internetové komunikace? Lidstvo je v tomhle boji bezmocné...
Facebook ničí naše životy
Facebook ničí naše životy
koláž Prima COOL

reklama

Začínají se ozývat názory, že přemíra internetové komunikace má za následek spoustu negativních jevů, ovlivňujících život i vývoj lidí všude kolem nás. Jít ven a bavit se s lidmi se považuje za zvláštní, sedět v restauraci bez možnosti říct si něco nového naopak úplně normální. Pokud už tyhle věci pociťujete, ihned je přestaňte dělat, vy ostatní si můžete přečíst, co s námi dělá Facebook a vlastně internetová komunikace obecně.

1) MOZEK NENÍ NASTAVEN NA INTERAKCI S TOLIKA LIDMI

Je vědecky dokázané, že člověk dokáže udržovat přehled maximálně o 150 lidech, vyskytujících se kolem něj. Toto číslo, pojmenované jako Dunbarovo, je plus mínus maximem a „přátelé“, které toto číslo převyšují, už nemohou být přátelé v tom pravém slova smyslu. Navíc, skamarádit se s někým na sociální síti vyžaduje pouze klik na tlačítko, ve skutečném světě potřebujete člověka poznat, najít společné téma k hovoru a hlavně sledovat jeho či její obličej!

2) KOMUNIKACE POSTRÁDÁ EMOCE A TÓN

Smajlíci a emoji, jak se jim dnes moderně říká, vznikly z toho důvodu, že elektronická komunikace pracuje jen s malou dávkou emocí a nedokáže přenést tón hlasu, kterým by byla daná věc vyřčena. Vznikají tak nepříjemné situace, kdy člověk, nevyžívající se ve smajlících, napíše něco, co působí stroze či dokonce naštvaně a přichází fáze vysvětlování, podezřívání a následný úpadek komunikace. Určitě jste to zažili a předejít tomu všemu je tak snadné.

Facebook chystá po živém videu další pecku! Čím dobyje svět tentokrát?
Facebook chystá po živém videu další pecku! Čím dobyje svět tentokrát?

3) NOTIFIKACE JSOU DROGA

Bez přehánění, není mimo mísu mluvit o interakcích na sociálních sítích jako o droze. Uvolňování dopaminu, tedy chemické látky, vznikající převážně v mozku, nastává v momentě, kdy cítíte nějakou odměnu. To jsou přesně ty chvíle, kdy vám přijde zpráva, případně se objeví informace, že o vás někdo někde mluvil. Pocit štěstí je návykový a lidé jsou schopní neustále obnovovat stránky jen proto, aby nepromeškali moment, kdy se budou moci opět začít radovat.

4) STĚŽOVAT SI NA FACEBOOKU JE SNADNÉ A NEEFEKTIVNÍ

Postěžovat si na to, že vám ve Starbucks nedali do latté sojové mléko, je na sociálních sítích jednoduché. Nejhorší na tom ale je, že přátelé i další – více či méně anonymní – lidé vztek legitimizují svými lajky a sdílením. V lidském mozku to vyvolává pocit, že váš vztek je oprávněný a přinutí vás myslet, že jste součástí komunity, která má pro vás za každé okolnosti pochopení. Schválně se podívejte na podobný příspěvek u vás na zdi a reakce směrem k člověku, který bude zastávat opačný postoj. Ve skutečném životě ale také narážíme na názory přátel či rodiny, že by se člověk neměl vztekat kvůli takové prkotině a vnímat všechno s nadhledem, že ano?

Proč si vzal chlapec život?
Autor: facebook.com Proč si vzal chlapec život?

5) ANONYMITA NÁS KOLEKTIVNĚ NIČÍ

Největším problémem ze všech zmiňovaných však zůstává anonymita. Na internetu se pohybují miliony a miliony lidí, kteří svou identitu skrývají za přezdívky a nic neříkající profilové obrázky. Anonymita posiluje v lidech pocit, že mohou všechno a nikdo nikdy nepřijde na to, kdo, případně co způsobil. Bohužel, lidé se nechávají názory a komentáři anonymů ovlivňovat až příliš a často vyhrocené situace vedou k radikálním krokům, jako je odchod z dané sociální sítě, případně sklon k depresím a smutku.

reklama

reklama