5 nejtajemnějších leteckých neštěstí! Kam se ztrácí všechna ta letadla?

Takže bon voyage!
Kam se ztratila tahle letadla?
Kam se ztratila tahle letadla?
Viraltalks

reklama

Letní dovolené jsou často spojené s cestováním letadly – abychom vám tak okořenili případné dlouhé hodiny na jejich palubách, připravili jsme pro vás téma otírající se o čtyři lety, které za záhadných okolností zmizely z povrchu zemského!

4) Letka 19

Jde o příběh, který jste nejspíše i vy již viděli v hollywoodském provedení - píše se 5. prosinec 1945 a pět námořních bombardérů Grimman Avenger startuje z Fort Lauderdale k cvičnému letu nad oblast, pro níž se později vžije jméno Bermudský trojúhelník. Žádný z nich se již nikdy nevrátí, pátrání námořnictva po nich přitom nenajde ani stopu. Namísto díla mimozemšťanů nebo ďábelských teleportů za zmizení nad rozlehlým mořem zřejmě může navigační chyba – právě navigaci totiž měli méně zkušení námořní piloti při svém letu zkoušet...

3) Let 739

Zřejmě někde nad nejhlubším bodem moře, Mariánským příkopem, se v roce 1962 ztratil Flying Tiger Flight 739 s přibližně sto americkými vojáky na palubě, s nimiž mířil ze základny na Guamu do Filipín. Stroj zmizel bez jakéhokoliv volání o pomoc nebo jiných běžných komplikací, jako může být třeba počasí. Ačkoliv se na jeho hledání podílelo 8 lodí a skoro 50 letadel, nenašly se po letu 739 žádné stopy. Vodítkem možného osudu je jenom svědectví posádky tankeru Standard Oil ze stejné oblasti, která prohlásila, že na obloze opodál spatřili oslnivou explozi. Co ji však mělo vyvolat, jsme dodnes nezjistili.

2) Letoun N844AA

Obzvláště vypečený je příklad stroje Boeing 727-223 označeného jako N844AA - v jeho případě totiž na zmizení nedošlo při běžném letu, ale poté, co stroj bez komunikace s věží popojel vstříc dráze a bez povolení odstartoval v roce 2003 z angolského letiště. N844AA byl doslova ukraden dvojicí techniků. Díky tomu, že měl vypnutý transpondér, jeho let byl obtížně stopovatelný. Zvláště dva roky po 11. září přitom jeho zmizení vyvolalo rozsáhlé pátrání, to však nepřineslo žádné závěry krom hypotéz nad důvody krádeže. Předpokládá se tak, že se stroj zřítil někam do angolské džungle.

1) Let MH370

Je to paradoxní, ale dost možná nejtajemnější zmizení je zároveň i to nejaktuálnější. Let MH370 se ztratil na cestě z Malajsie do Pekingu před třemi lety. Na palubě bylo 239 pasažérů - vzdor nejnákladnější pátrací akci v dějinách (podpořené navíc supermoderními technologiemi) se však letoun doposud nenašel. Spekulovalo se o navigační chybě, terorismu, sebevražedném úmyslu pilota, požáru na palubě i konspiraci. Loni vyplavilo moře kus trosek, které by MH370 mohly patřit, ani tyto však tajemství letu příliš neosvětlily.

reklama

reklama