Android má obří díru v bezpečnosti! Co hrozí polovině telefonů, které ho mají?

Pokud používáte Wi-Fi, pak buďte na pozoru.
Telefony s Androidem jsou ve vážném ohrožení. Stačí se připojit na Wi-Fi.
Telefony s Androidem jsou ve vážném ohrožení. Stačí se připojit na Wi-Fi.

reklama

Bylo prolomeno šifrování WPA2, takže jakékoliv zařízení používající Wi-Fi připojení může být odposloucháváno. Přišel na to bezpečností expert Mathy Vanhoef, který svůj objev pojmenoval KRACK (Key Reinstallation Attacks).

Bezpečnostní chyba může útočníkovi umožnit sledovat síťovou komunikaci nebo i manipulovat s webovými stránkami za účelem zjistění vašich hesel či dalších důvěrných informací. Slabina je v samotném standardu přenosu Wi-Fi, takže se týká všech operačních systémů - Windows, macOS, iOS, Linux nebo Android. Opravdu ohroženým je ale momentálně právě jenom Android.

Třeba Windows už dostaly update, kterým Microsoft závažnou díru záplatoval, stejně tak se opravy dočkal Linux. Taky Apple už záplatoval poslední betaverze obou svých operačních systémů. Opravu Androidu slíbil i Google, ale v termínu několika týdnů. Jenže problém je, že aktualizace Androidu bývají hodně pomalé, obvzláště u starších zařízení a zařízení s nadstavbou od jednotlivých výrobců - jako jsou Samsung, LG nebo třeba Huawei.

Největšímu riziku jsou podle analytika vystavený telefony s Androidem verze 6 a výše, kterých je momentálně 41 procent a patří mezi ně většina lidí, co si koupila nový telefon v posledních dvou letech. Těm nezbývá nic jiného, než čekat na aktualizaci a raději se vyhýbat používání Wi-Fi, speciálně na veřejných místech.

Máte telefon, kterému hrozí riziko? 

reklama

reklama