Hackeři z Anonymous vstoupili do kyberválky s Ruskem. Už mají za sebou první velký úspěch

Nejznámější světová hackerská skupina vstoupila do války s Ruskem.
Anonymous
Anonymous
Getty Images

reklama

Součástí ruské invaze na Ukrajinu jsou i soustředěné kybernetické útoky na klíčovou infrastrukturu země – tedy banky, rozvodnou a datovou síť i weby důležitých úřadů a institucí. Rusko teď však pocítí silný protiútok. Do války proti němu totiž vstoupila proslulá hackerská skupina Anonymous.

Oznámila to na svém twitterovém účtu a vzápětí se pochlubila prvními výsledky. Dočasně vyřadila z provozu stránky ruské zpravodajské stanice RT News a provedla i první útoky na tamní poskytovatele internetových služeb Com2Com, PTT-Teleport Moskva, Sovam Teleport a RELCOM.

„Anonymous se aktuálně podílejí na operacích proti Ruské federaci. Naše operace jsou zaměřeny proti ruské vládě. Je nevyhnutelné, že bude s největší pravděpodobností zasažen i soukromý sektor,“ napsal účet Anon a dodal: „Chceme, aby ruský lid pochopil, že víme, jak je pro něj těžké vystupovat proti svému diktátorovi ze strachu z represí.

V první vlně se rovněž podařilo vyřadit webové stránky Kremlu, ruské vlády i ministerstva obrany. Anonymous už 15. února zveřejnili video v němž varují, že pokud Rusko bude pokračovat v agresi i hybridních útocích, vezmou si hackeři za rukojmí i ruské průmyslové systémy. Akce oznamují hackeři pod hashtagy #OpRussia nebo #OpKremlin.

Ukrajina mezitím požádala hackery o pomoc, jelikož čelí stále větším kybernetickým útokům. V plánu je rozdělit jednotku do dvou skupin – první obranná bude chránit kritickou infrastrukturu, druhá bude provádět kyberšpionážní a podvratné akce proti Rusku.

Zdroj: Reuters

reklama

reklama