Apple a Samsung dostaly první tučnou pokutu za to, že úmyslně zpomalují svoje telefony

Italské vyšetřování potvrdilo nehezké praktiky dvou rivalů na mobilním trhu.
Apple a Samsung dotaly pokutu od italských úřadů
Apple a Samsung dotaly pokutu od italských úřadů

reklama

Apple a Samsung zaplatí v Itálii 10 a 5 milionů euro pokutu za to, že úmyslně zpomalují své starší telefony. Vyšlo to z vyšetřování, které odstartovaly italské úřady letos v lednu. To zjistilo, že některé softwarové updaty mají přehnaný efekt na výkon starších telefonů, za čímž lze spatřit snahu tlačit zákazníky k nákupu nových zařízení.

Ve vyjádření se také uvádí, že výrobci nedostatečně varují zákazníky, že s instalací nových aktualizací se znatelně zhorší výkon telefonu. Nejvýraznější zpomalení se podle vyšetřování týkalo modelů Samsung Galaxy Note 4 a iPhone 6.

Obě firmy dostaly maximální možnou pokutu 5 milionů eur. Apple navíc schytal ještě druhou za to, že nedostatečně informoval o trvanlivosti baterií v iPhonech. V případě jejich stárnutí nevaroval uživatele a místo toho na pozadí snížil výkon telefonu. Za to už se Apple oficiálně omluvil a taky snížil cenu výměny baterií u starších iPhonů.

Jedná se o první větší pokutu tohoto druhu, ale podobným vyšetřováním čelí firmy například ve Francii nebo v USA, kde konkrétně Apple čelí více než šedesátí hromadným žalobám.

Máte taky pocit, že se váš telefon časem neúměrně zpomaluje?

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!