APPLE chystá sluchátkovou revoluci! Dovnitř schová pět speciálních senzorů. Co budou umět?

Budeme v tom až po uši!
Apple se chystá do bezdrátových sluchátek vměstnat řadu senzorů.
Apple se chystá do bezdrátových sluchátek vměstnat řadu senzorů.

reklama

Apple chce změnit způsob, jakým používáme sluchátka. Nejdříve koupil od slavného rappera a byznysmena Dr. Dre jeho populární značku Beats a pak představil novou generaci bezdrátových sluchátek, z nichž nejznámější jsou Apple AirPods - ty v sobě mají i senzory a dotykové ovládání. Apple však zajde ještě dál!

Nechal si totiž patentovat řadu biometrických senzorů zabudovaných rovnou v bezdrátových sluchátkách, které bude chtít uvést v následujících generacích bezdrátových AirPods nebo Beats.

aipodina
aipodina

Prvním ze senzorů je známý PPG senzor (photoplethysmogram), který používají už mnohé chytré hodinky a fitness trackery. Jde o senzor, který pomocí odrazivosti světla od kůže určuje průtok krve tkání a tedy srdeční tep. Apple ho umístil do dvou částí, kde je sluchátko nejvíce v kontaktu s pokožkou, aby bylo měření co nejpřesnější.

aiai
aiai

Návrh sluchátek však ukazuje i řadu dalších senzorů. VO2 senzor měří nasycenost krve kyslíkem, EKG a ICG pak elektrickou aktivitu srdce, GSR pomocí dvou elektrod monitoruje galvanickou kožní vodivost, kterou se určuje stres organismu. Součástí jsou pak i dva teploměry, jeden pro měření teploty nositele, druhý pro okolní vzduch.

Konec rozbitým displejům telefonů? Kéž by!

APPLE vymyslel mechanismus, který ochrání displej telefonu před rozbitím. Tleskáme a těšíme se!

Sbírání údajů z tolika senzorů by posloužilo nejen při analýze sportovních výkonů a zdravotního stavu, ale taky pro mnoho dalších potenciálních funkcí. Mohlo by napříkad upravit zvuk sluchátek podle toho, jak hluboce a těsně jsou zasunuta do zvukovodu - je známé, že u inear sluchátek to hraje velkou roli. Společně s tím by se mohlo i vylepšovat potlačení okolního hluku, které má u stávajících AirPodů na starost speciální systém mikrofonů.

ousic
ousic

Zdá se, že zanedlouho budeme v uších nosit celou nemocnici. Je to vzrušující i děsivá představa v souvislosti s tím, jaká osobní zdravotní data o nás budou výrobci elektroniky sbírat a nabízet je pak k různým komerčním účelům.

Co říkáte na sluchátka budoucnosti prošpikované senzory?

reklama

reklama