Apple má problém! Jeho odemykání obličejem Face ID jde oklamat speciální kšiltovkou

Kšiltovka jako vstupenka do každého iPhonu X?
Systém zabezpečení Face ID jde překonat pomocí speciální čepice
Systém zabezpečení Face ID jde překonat pomocí speciální čepice
istock/netla

reklama

Když Apple představoval iPhone X a s ním i svoje revoluční odemykání pomocí tváře Face ID, tak tvrdil, že se jedná o technologii ještě bezpečnější, než je odemykání pomocí otisku prstu. Jenže postupně toto tvrzení dostává na frak...

V mnoha testech se zatím spolehlivě podařilo telefon navzájem odemknout jen jednovaječným dvojčatům nebo pomocí hodně složitých masek. Teď však existuje daleko snadnější trik – speciální čepice s několika LED diodami.

Čepice podobně jako samotný iPhone totiž vysílá na obličej síť teček, a umí tak totálně zmást systém. Na několik pokusů se tak většinou podařilo telefon odemknout i lidem s úplně odlišnou tváří. V sedmdesáti procentech případů pak společnost FaceNet uměla pomocí čepice zmást systémy rozpoznávání, že vidí celebrity, třeba zpěváka Mobyho.

Kšiltovka byla speciálně vyrobena právě pro klamání kamer a předstírání osobnosti a byla vyvinuta ve spoluprácí dvou čínských a jedné americké univerzity zaštítěné čínskou společností Alibaba.

Ukázka fungování čepice, která umí zmást Face ID
Ukázka fungování čepice, která umí zmást Face ID

Nebojte se, čepice nepůjde do prodeje a podrobnosti o jejím přesném fungování nejsou veřejné. Jedná se o experiment, který má pomoci hledat díry v bezpečnostních systémech a hledat nová a ještě bezpečnější řešení. Doufejme tedy, že se odemykací čepice neobjeví třeba právě na zmíněném online shopu Alibababa. Pro majitele iPhonů X by to nebyla úplně dobrá zpráva.

Věříte, že je odemykání pomocí tváře skutečně bezpečným řešením pro budoucnost?

reklama

reklama