APPLE hrozí zákazem UBERu v iPhonech! Aplikace totiž tajně obchází jeho pravidla o soukromí uživatelů

Šéfovi Applu dochází s agresivním Uberem trpělivost.
Uber si zahrává s ohněm. Pohromou by byl jeho zákaz v Apple App Store.
Uber si zahrává s ohněm. Pohromou by byl jeho zákaz v Apple App Store.

reklama

Jakoby nestačilo, že Uber minulý týden zakázali v Brně (haha!), vytrvale balancuje na pokraji opravdu velkých problémů. Stále mu totiž hrozí, že bude aplikace alternativní taxislužby ostraněna z Apple AppStoru a bude tedy zablokována i ve všech iPhonech.

Kdyby tento zákaz trval déle, znamenal by zcela jistě fatální ránu pro stále rostoucí byznys. Šéf Applu Tim Cook už si jednou v minulosti pozval na kobereček šéfa Uberu Travise Kalanicka, když ho velice rozzlobilo zjištění, že Uber tajně obchází pravidla pro identifikaci a soukromí uživatelů pomocí speciálního kódu, tzv. fingerprintingu. Popsal to článek v prestižních The New York Times, který shrnuje dlouhodobé problémy, kterým Uber kvůli své agresivní politice čelí.

Uber podle četných zdokumentovaných případů sbírá data o poloze a chování uživatelů, a to často i hodiny i dny poté, co aplikaci aktivně používali - to samé platí i o jeho řidičích. Největším problémem je skrytý program Greyball, kterým se Uber brání proti "zneužívání služby". Co to v praxi znamená?

Greyball je schopen podle různých parametrů (jeho pravidelný pohyb, používání kreditní karty) celkem přesně odhadnout, zda program používá policista, který si volá Uber proto, aby zkontroloval řidiče. Tomu pak aplikace ukáže, že žádné vozy nejsou v dohledné době k dispozici, ačkoli realita je jiná. Uber se tím vyhýbá kontrolám, a to speciálně ve městech, kde už ho zakázali nebo ho chtějí regulovat - týká se to případů po celém světě. Greyball je stále skrytou součástí Uberu. Aktivní je zejména v zemích mimo USA. Ve Státech už je Uber po sérii kauz a trestních oznámení opatrnější. Stále však balancuje nad propastí. 

Přežije Uber kauzy, které se na něho poslední dobou valí?

reklama

reklama