Čínští studenti žalují Apple kvůli iPhonům. Požadují nevídané odškodnění

Čínské studenty naštvalo osekané balení nových iPhonů. Jejich požadavky na Apple jsou hodně neobvyklé.
Čínští studenti žalují Apple za osekání příslušenství iPhonů
Čínští studenti žalují Apple za osekání příslušenství iPhonů
iStock

reklama

Apple čelí v Číně žalobě od skupiny studentů, kterým se nelíbí, že osekal balení iPhonů a chybí v něm přibalená nabíječka a sluchátka. Nemusí se však v tomto případě obávat velkého odškodnění, protože studenti žádají dodání chybějícího příslušenství a finanční kompenzaci 100 čínských jüanů na osobu, což dělá v přepočtu zhruba 350 korun.

Balení iPhonů Apple poprvé osekal v případě loňské dvanácté generace. Vše zdůvodnil snahou o menší ekologickou stopu – většina lidí podle něho už funkční nabíječku i sluchátka má a díky menšímu balení se jich do přepravních kontejnerů vejde více, což vede taky k efektivnější a ekologičtější přepravě. Jeho krokem se mezitím inspirovalo i mnoho dalších výrobců.

Studenti však ve své žalobě označují jednání Applu za nekalé, jelikož k telefonům přibaluje pouze kabel s USB-C koncovkou, která do starších Apple nabíječek nepasuje, protože ty mají zástrčku USB-A. Zákazníky tak nepřímo nutí buď koupit si nabíječku novou, což popírá ekologický účel, nebo rovnou bezdrátovou nabíjecí sadu MagSafe. Obojí je podle nich motivované hlavně snahou o zisk.

V balení iPhonů od minulého roku zbyl jen telefon, kabel a brožurka
Autor: iStock V balení iPhonů od minulého roku zbyl jen telefon, kabel a brožurka

Žaloba studentů si podle článku portálu Global Times získala velkou pozornost na čínských sociálních sítích a reagovali na ni už i čínští zástupci Applu. Ti tvrdí, že chudší balení telefonů už je dnes celkem běžnou záležitostí a že na prodejním balení je navíc výslovně uvedeno, že neobsahuje zásuvkový adaptér ani sluchátka.

Celá záležitost sice může působit usměvně, ale není první svého druhu. V roce 2019 v Číně žaloval jiný student společnost Disney, že mu neumožnila vstup do parku Disneyland s vlastním jídlem. Soud vyhrál a firma mu tak musela vyplatit jím požadované odškodné. Činilo 50 jüanů, tedy 175 korun!

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!