Nové iPhony v jedné věci krutě zaspaly dobu. Proč se Apple brání pokroku?

Apple kráčí do budoucnosti, ale jednu nohu úmyslně zapomíná za kopcem.
Apple tvrdí, že USB-C je budoucnost. U svých iPhonů však do ní odmítá vstoupit.
Apple tvrdí, že USB-C je budoucnost. U svých iPhonů však do ní odmítá vstoupit.
Apple / koláž

reklama

Dlouho se spekulovalo o tom, že nové iPhony konečně vymění port Ligthning za modernější a univerzálnější USB-C. Nestalo se, ačkoli nové USB tlačí Apple ve svých počítačích a prohlašuje ho za rozhraní budoucnosti. Jenže v iPhonech se stále drží portu, který zažil svou premiéru už v roce 2012.

V čem je Lightning lepší než USB-C? V ničem. Pro uživatele nepřináší žádnou výhodu, jen nutnost tahat sebou speciální kabel nebo se poptávat po okolí, kdo má nabíječku na iPhone.

Zatímco u nových MacBooků už Apple dávno přešel na USB-C, v případě iPhonů se stále drží nekompatibilního Ligtning konektoru
Autor: iMac Zatímco u nových MacBooků už Apple dávno přešel na USB-C, v případě iPhonů se stále drží nekompatibilního Ligtning konektoru

Zato Apple se ho drží z prostých důvodů. Za jeho použití si totiž bere licenční poplatky. Kdyby dal USB-C do iPhonů, přišel by o ně, navíc by si lidé mohli kupovat volně nabíječky i kabely třetích stran. Třeba adaptéry na rychlé nabíjení Apple stále nedodává v balení k iPhonům a musíte si je dokoupit. A kabel na propojení USB-C na svém MacBooku s iPhonem si fandové Applu musí taky pořídit zvlášť a tahat ho sebou.

Rozhraní USB-C přináší řadu výhod – umožňuje extrémně rychlý přenos dat i obrazu, rychlejší nabíjení a navíc je (stejně jako Lightning) symetrické, takže nemusíte řešít, kterou stranou kabel do konektoru zasunete. Jenže jeho rozšíření stále není takové, jak se původně doufalo – podíl na tom má právě Apple, který ho u svých iPhonů stále odmítá.

Co myslíte, vzdá se někdy Apple v iPhonech portu Ligthning? A kdy to bude?

reklama

reklama