Apple vyjde úmyslné zpomalování iPhonů hodně draho. Zaplatí pokutu půl miliardy dolarů

Hořká dohra jedné neslavné kauzy.
Apple zaplatí tučnou pokutu za úmyslné zpomalování iPhonů
Apple zaplatí tučnou pokutu za úmyslné zpomalování iPhonů
istock.com

reklama

Kauza s úmyslným zpomalováním starých iPhonů spěje do svého hořkého konce. Dost hořkého pro Apple, kterému americké soudy nařídili zaplatit pokutu 500 milionů dolarů, tedy v přepočtu zhruba 11,4 miliardy korun. Firma se odmítla odvolat, zřejmě protože se chce vyhnout dalším soudním tahanicím, které tuto kauzu vracejí do médií.

Menší pokutu už přitom Apple vyfasoval v Evropě, konkrétně od francouzského úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a spotřebitelů – ve výši 25 milionů eur. Její výše je však proti té americké zanedbatelná.

Pro dobro uživatelů?

Samotný Apple se k záměrnému softwarovému zpomalování iPhonů přiznal. Začal s ním už v roce 2017 u starších iPhonů, u nichž operační systém iOS usoudil, že už mají značně opotřebovanou baterii. V takovém případě totiž hrozí při vyšším zatížení telefonu jeho nahodilé vypnutí, protože baterie už nezvládá dodávat potřebné množství energie.

Přestože firma měla pro automatické zpomalování telefonů rozumné vysvětlení, nijak na něj neupozornila zákazníky, kteří tak mohli dojít k přesvědčení, že už jejich telefon jednoduše výkonnostně nestačí a tedy začali řešit nákup telefonu nového, místo aby si třeba nechali v servisu vyměnit baterii.

Zpomalování už lze vypnout

V reakci na hromadné žaloby od uživatelů, kteří se logicky mohli cítit podvedeni, aktualizoval Apple operační systém iOS tak, že na zvýšené opotřebení baterie už zřetelně upozorní s možností ochranné zpomalení vypnout. Tato reakce už však Apple od vysokých pokut neochránila.

Měli jste někdy pocit, že se váš telefon úmyslně zpomaluje?  

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!