Auta Tesla se dočkaly zásadního vylepšení! Za jak dlouho už budou jezdit úplně bez řidičů?

Bude to tu za pár let vypadat jako ve sci-fi filmu?
Tesla Autopilot
Tesla Autopilot
Tesla

reklama

Vizionář Elon Musk na svém Twitteru upozornil, že konečně nastává doba, kdy jeho společnost Tesla pouští do světa vylepšenou verzi tzv. autopilota pro svá vozidla. Update by měl proběhnout automaticky a postupem týdnů a měsíců tohoto roku sbírat důležitá data. Celý systém by se měl stát ještě lepším a konečně také převzít kompletní kontrolu nad vozidlem.

V tuto chvíli nabízí v rámci autonomie řízení level 2, s nejnovějším softwarem by ale mělo koncem roku dojít na posun k levelu 5, což je – klasifikací amerického práva – kompletní převzetí úkonů, které by jinak musel provádět člověk. Takže zatímco nyní je ještě nutné, aby byl řidič u volantu přítomen, za necelých dvanáct měsíců už by nemělo být neobvyklé, potkávat vozidla Tesla na silnicích bez řidičů.

Dopomoct by tomu měly systém Autosteer+, Traffic Aware Cruise Control a Forward Collision, které se postupně vylepšují a hrají nezbytnou roli v tom, aby auto jednak drželo stopu a jednak se nestalo účastníkem žádné havárie. Vše funguje na bázi radarů, které sledují situaci daleko před autem, ale i za ním a vedle něj a ve výsledku pracují efektivněji nežli lidské oko.

Důležitá je pak samozřejmě i otázka etiky, kde už ale Tesla také řeší problémy a zatím úspěšně. První fatální nehoda vozu Tesla nebyla kvalifikovaná jako chyba společnosti a s rostoucím počtem autonomně řízených vozidel bude i snazší zařídit, jakým způsobem se jednotlivá auta mají v případě neodvratné nehody chovat. Systémy totiž dokáží navzájem komunikovat a rozhodnout tak, kam které auto a v jakém okamžiku zatočí, aby se minimalizovaly případné škody.

Na každý pád, pokud máte vozidlo této značky, update řízení proběhne automaticky bez nutnosti zajíždět do servisu. Šťastnou cestu.

reklama

reklama