Brno zakázalo Uber! Populární služba musí skončit a taxikáři slaví vítězství

Není to tak dlouho, co v Brně odstartovala populární alternativní taxislužba Uber. A teď musí skončit.
Uber v Brně končí. Soud ho zakázal.
Uber v Brně končí. Soud ho zakázal.

reklama

Zatímco v Praze se Uber stále drží, v Brně už se s ním nesvezete. Brněnský krajský soud rozhodl, že společná žaloba společnosti Lido Taxi a města Brna je oprávněná a provoz Uberu v jihomoravské metropoli zakázal. Podle žaloby porušuje Uber zákon tím, že jeho řidiči na rozdíl od všech ostatních nemusejí mít k podnikání licenci. Navíc vozy Uberu nejsou označené jako taxi, nenesou název taxi a nemají ani taxametr, což předpisy rovněž ukládají.

Přestože Uber sám sebe nenazývá jako taxi ale formu spolujízdy, není jeho zákaz žádnou výjimkou. Z podobných důvodů je momentálně zakázán ve 41 světových městech. Naposledy musel skončit třeba v Římě nebo dánské Kodani. Navíc vede Uber momentálně zhruba 70 nejrůznějších sporů, které se často týkají bezpečnosti nebo narušování soukromí uživatelů, stejně jako různých nekalých praktik vůči konkurenčním službám či vlastním zaměstnancům.

"Toto rozhodnutí vítáme, protože vnáší jasné stanovisko soudní moci do toho, jestli Uber zde podniká v souladu se zákonem, nebo ne," řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny brněnský náměstek primátora Matěj Hollan. Dodal, že Uber může v budoucnu v Brně podnikat, pokud to bude v souladu se zákonem.

Co říkáte na zákaz Uberu v Brně? Používáte Uber, a proč?

reklama

reklama