Budoucnost je tady! Uber testuje převratnou novinku, která změní autodopravu

Otázkou je, jestli se náhodou nebojíte...
Uber v Pittsburghu
Uber v Pittsburghu
Uber

reklama

I přes nevoli taxislužeb se společnosti Uber daří. Řidiči vozí lidi podobně, jako to dělají taxikáři, ovšem s tím rozdílem, že jde – právně vzato – jen o civilní spolujízdu, sjednanou přes mobilní aplikaci. Vše je proto levnější, jednodušší, na druhou stranu však i riskantnější, protože v autech Uberu nejsou zákazníci proti čemukoliv pojištěni. Teď se navíc testuje, že auta Uberu budou jezdit kompletně bez řidičů.

Zkušebním místem je město Pittsburgh, kde už nyní jezdí speciální řada Uberu, kterou se mohou odvážlivci projet. Prvním z nich byl sám starosta města Bill Peduto, který si jízdu pochvaloval a pro magazín Inverse se i vyjádřil na téma automaticky řízených vozidel.

Naznačil, že lidé možná jen nejsou připraveni na technologii, která však mezi námi funguje už spoustu let. „Pokaždé, když sednete do letadla, je 90 procent času řízeno počítačem. To samé se týká i lodní dopravy,“ řekl Peduto a vybídl lidi, aby vložili automaticky řízeným vozidlům větší důvěru.

Tato auta nejezdí vyšší rychlostí nežli 35 mil za hodinu (55 km/h) a v aktuálním testovacím režimu jsou pořád přítomni řidič a operátor, kteří vyhodnocují všechny situace a jsou připraveni ihned zasáhnout. Očividně ale nejsou příliš potřeba a je jen otázkou času, než se plně automatizované vozidla Uberu budou objevovat i na jiných místech. Kdy dojde na Prahu?

reklama

reklama