Epic dostal velkou posilu ve válce s Applem. Pomáhá mu Microsoft

Microsoftu se nelíbí, jak Apple vtahuje ostatní firmy do své války s Epicem.
Epic Games vs. Apple
Epic Games vs. Apple
Epic Games

reklama

Epic získal nečekaného spojence v bitvě s Applem. Je jím Microsoft, který se postavil na stranu herních vývojářů. Dle jeho vyjádření si je bere Apple za rukojmí tím, že vyhrožuje zablokováním podpory Unreal Enginu ve svých zařízeních, což by se dotklo nejen jejich autorů z Epicu, ale taky mnoha dalších herních studií, které na tomto enginu staví své hry.

„Dnes jsme zveřejnili stanovisko, v němž vyjadřujeme podporu Epicu ve snaze zachovat jejich přístup k vývojářským nástrojům Applu pro podporu Unreal Enginu. Zajištění, že bude mít Epic přístup k nejnovějším technologiím Applu, je správná věc pro vývojáře i hráče,“ tweetoval Phip Spencer, šéf hráčské divize Microsoftu. 

Názor Microsoftu je pak více rozveden v soudním prohlášení generálního manažera pro procesy herního vývoje Kevina Gammila. Ohrazuje se proti svévolnému chování Applu, který může jediným rozhodnutím uzavřít život mnoha her na platformách iOS a macOS, a ohrozit tak celá vývojářská studia.

Když se chystá projekt, jehož životní cyklus je naplánován na dlouhé roky dopředu, je důležité mít jistotu, že vybraný engine bude i nadále dostupný na všech platformách, pro které se vývojáři rozhodli ho vydat,“ vysvětlil Gammill.

Pondělní slyšení soudu ve sporu Epic vs. Apple dopadlo právě v duchu této námitky. Soudkyně Yvonne Gonzalez Rogers totiž rozhodla, že Apple nemůže kvůli sporu hrozit plošným odstavením vývojářských účtů Epic Games. „Epic Games a Apple mají právo vystoupit proti sobě, ale jejich spor nemůže dopadnout na vedlejší účastníky,“ vysvětlila soudkyně ve zdůvodnění.

Spor se rozhořel, když Epic ve své hře Fornite zavedl vlastní přímé účtování mikrotransakcí, aby nemusel platit 30 procent z každé transakce na účet Applu a zlevnil ceny i hráčům. Jelikož tím však porušil podmínky, které si Apple vyhrazuje pro všechny aplikace v jeho App Storu, tak z něj Fornite odstranil, čímž hru do budoucna odstřihl od všech zařízení bežících na jeho systému iOS. Následovala žaloba Epicu na monopolní chování, která se podobným způsobem týká i Googlu a jeho Play Storu.

Zrod celé kauzy jsme stručně popsali ZDE.

Co říkáte na aktuální vývoj v bitvě Epic vs. Apple?

reklama

reklama