EU chce prosadit jednotnou nabíječku pro všechny mobily. Jaké má argumenty?

Představte si budoucnost, kdy jeden konektor vládne všem.
EU chce sjednotit nabíječky pro mobily
EU chce sjednotit nabíječky pro mobily

reklama

Evropská unie se chce znovu pokusit prosadit sjednocení nabíječek mobilních telefonů. Před devíti lety se jí sice podařilo, že všichni velcí výrobci podepsali společný slib, že se o to pokusí, jenže ten nedodrželi. Týká se to hlavně firmy Apple, jejíž iPhony stále používají pro dobíjení vlastní Lightning konektor.

Nyní se ozvala evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestager, že hodlá přezkoumat situaci a zasáhnout. Sjednocením nabíječek chce dosáhnout většího pohodlí uživatelů a taky snížení tvorby elektroodpadu, protože nabíječky a kabely tvoří jeho velkou součást.

Situace je dokonce horší než před devíti lety, protože kromě vlastních konektorů u telefonů Apple jsou tady ještě dva druhy USB – mikro a USB-C. Navíc jsou značné rozdíly ve výkonech a technologii nabíječek. Případná regulace by tak musela řešit nejen jednotný konektor, ale i limity pro výkon nabíječek a tedy i kvalitu kabelů.

Speciální komise přichystá zprávu, zda by se ustanovení o jednotné nabíječčce vyplatilo, protože kromě mnohých výhod sebou nese taky náklady, které by mohl zaplatit konečný spotřebitel. Podle toho rozhodne, jak bude dále postupovat.

Ocenili byste jednu nabíječku pro všechny mobily, nebo už jste si zvykli?

reklama

reklama