Nezapojujte se do útoků na ruské weby, varují experti. Co hrozí při kliknutí na odkaz?

Spouštění různých automatizovaných stránek na shazování ruských webů může vést k dost nezamýšleným koncům.
Kybernetické útoky na Ukrajinu
Kybernetické útoky na Ukrajinu
Getty Images

reklama

V posledních dnech se začaly na českém internetu i sociálních sítích šířit odkazy na různé automatizované stránky, jejichž otevřením se může uživatel zapojit do DDoS útoků a shazovat tak weby ruských úřadů či propagandy. Jenže experti na internetovou bezpečnost před takovými stránkami varují.

Některé z nich totiž shromažďují údaje uživatelů, jakými jsou IP adresa, uživatelské jméno, poloha či konfigurace systému, na základě které mohou být identifikováni a vystaveni riziku odvetného útoku.

„Vzhledem k tomu, že konfigurace se stahuje ze vzdáleného serveru, může tento nástroj v důsledku také podporovat DDoS útok na jiný libovolný cíl, který si autor nástroje vybere, aniž byste o tom věděli, upozornil Michal Salát, specialista ze společnosti Avast zabývající se kybernetickou bezpečností. 

Podle něho je pochopitelné, že se lidem jeví jako lákavé připojit se ke kybernetickým silám a vyjádřit tak svůj názor na válku, jenže stále se jedná o kybernetický útok se všemi jeho důsledky.

Podle českých zákonů taky může být podíl na takovém útoku považován za trestný čin. Jednoduché a uživatelsky přívětivé způsoby „hackování“ vždy znamenají značné riziko a hrozbu, že budou použity pro úplně jiné než ušlechtilé cíle.

Nechali jste se zlákat možností zapojení do DDoS útoků na ruské weby? 

Zdroj: Avast Security News

reklama

reklama