Facebook začne blokovat příspěvky, které popírají holokaust

Facebook přiznal, že nastal čas blokovat očividné projevy extremismu.
Facebook bude blokovat příspěvky zpochybňující holokaust
Facebook bude blokovat příspěvky zpochybňující holokaust
iStock.com / koláž

reklama

Facebook oficiálně oznámil, že začne na svých sociálních sítích blokovat příspěvky, které popírají holokaust nebo o něm podávají zkreslené informace. Zdůvodnil to rostoucím antisemitismem ve světě a znepokujující úrovní neinformovanosti o něm, zejména u mladší generace.

„Podle nedávného průzkumu téměř čtvrtina obyvatel USA ve věku 18 až 39 let věří, že holokaust je mýtus, zprávy o něm jsou přehnané nebo si nejsou jistí," uvádí Facebook ve svém prohlášení. Byl to právě Facebook, který čelil v poslední době silné kritice, že nechává antisemitský obsah, aby se volně a virálně šířil mezi uživateli.

Britská antiextremistická organizace Insitute for Strategic Dialogue v létě zveřejnila zprávu, ze které vyplývá, že algoritmy Facebooku aktivně napomáhají šíření hoaxů zpochybňujících holokaust nebo útočících na Židy. Šéfka kontroly obsahu sociální sítě Monika Bickert slibuje, že už tomu tak nebude. „Bude však trvat nějakou dobu, než nastavíme naše vnitřní systémy a proškolíme personál, poznamenala.

Ještě v roce 2018 přitom šéf Facebooku Mark Zuckerberg prohlásil, že nebudou odstraňovat takový obsah, protože „popírači holokaustu se sice mýlí, ale nedělají to úmyslně“. Aktuálně však přiznal, že jeho sociální síť může mít podíl na nárůstu antisemitismu i nebezpečném přepisování historie.

Nové opatření se bude týkat i facebookového vyhledávání. Když někdo zadá dotaz související s holokaustem, zobrazí se mu primárně obrazovka s ověřenými zdroji. K iniciativě už se přidat i Twitter, který bude blokovat popírače holokaustu podobným způsobem.

Setkali jste se na sociálních sítích s příspěvky popírajícími holokaust?

reklama

reklama