Na internet unikla data 540 milionů uživatelů Facebooku. Co se s nimi stalo?

Další v dlouhé řadě průšvihů největší sociální sítě.
Facebooku opět utekla soukromá data uživatelů
Facebooku opět utekla soukromá data uživatelů
iStock.com / koláž
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Skandály takřka na denním pořádku. Jen několik dní poté, co se zjistilo, že Facebook měl mnoho let uložené miliony uživatelských hesel v obyčejném textovém souboru, došlo k dalšímu velkému nalomení důvěry. Na serverech Amazonu se totiž objevila uniklá soukromá data 540 milionu uživatelů.

Data objevila bezpečnostní firma UpGuard na cloudových serverech Amazonu. Jedná se o obrovskou a nijak nechráněnou databázi údajů 50 milionů uživatelů, která získala společnost Cultura Colectiva. Balík dat má 14GB a obsahuje mimo jiné jména, přehled lajků, aktivit nebo výpisy komentářů.

Demonstrace proti Facebooku
Autor: istock.com Demonstrace proti Facebooku

Společnost UpGuard kontaktovala firmu Cultura Colectiva dvakrát v průběhu ledna, ale ke smazání dat došlo, až když se kauze začala věnovat remonovaná zpravodajská agentura Bloomberg. Zpětně lze těžko dohledat, kdo data získal a jak je použil. Facebook musel zatlačit na Amazon, aby celý balík dat nadále nebyl přístupný.

Žádná z velkých kauz však na Facebook zatím nijak výrazně nedopadla. Ve své kategorii totiž nemá žádnou přímou a srovnatelnou konkurenci, kam by mohli nespokojení uživatelé přejít.

Věříte, že je vaše soukromí na Facebooku v bezpečí?

Reklama
Reklama