Facebook Messenger omezuje přeposílání zpráv. Bojuje tak proti dezinformacím

Největší sociální síť sáhla k jednoduchému a účinnému řešení.
Facebook Messenger omezuje přeposílání zpráv
Facebook Messenger omezuje přeposílání zpráv
Facebook / koláž

reklama

Facebook se rozhodl k radikálnímu kroku, kterým chce zabránit šíření dezinformací. Protože se jejich velká část sdílí pomocí soukromých zpráv, rozhodl se zavést limit pro přeposílání zpráv v jeho Messengeru. Nově půjde jedna zpráva přeposlat maximálně pětkrát.

Blíží se totiž americké prezidentské volby, kvůli nimž čelil Facebook v minulosti několika vyšetřováním, jelikož umožnil před těmi minulými šíření falešných a manipulativných zpráv, které byly placeny z ruských účtů a byly cíleny na základě psychologického a sociologického profilování uživatelů. Jednou ze společností, která takto pracovala s osobními daty uživatelů, byla nechvalně známá Cambridge Analytica.

Jaké má omezené přeposílání zpráv efekt, si vyzkoušel Facebook v Indii. Tam se masivně šířily fake news a hoaxy na WhatsAppu, ale když Facebook zavedl limit na počet přeposlání, klesl jejich počet o 70 procent. 

Dle vyjádření Facebooku stoupl počet přeposílaných fake news a různých konspiračních teorií výrazně s nástupem nového koronaviru, proto nový limit zavede celosvětově. Zprávu nepůjde přeposlat více než pěti kontaktům už od 24. září! 

Co říkáte na nové omezení v přeposílání zpráv na Facebook Messengeru?

reklama

reklama