Četli jste, že Facebook bude zapínat mikrofon ve vašem telefonu? Celé je to trochu složitější...

Světem oběhla znepokojivá zpráva o chystaném kroku Facebooku.
Facebook se brání obvinění, že se chystá nahrávat zvuky z telefonů svých uživatelů
Facebook se brání obvinění, že se chystá nahrávat zvuky z telefonů svých uživatelů
istock / koláž

reklama

Několik velkých technologických webů vydalo zprávu, že si Facebook nechal patentovat technologii, kterou si na základě spouštěcího signálu zapne mikrofon vašeho telefonu a začne nahrávat.

Signálem pro spuštění nahrávání by přitom měly být zvuky, které jsou pro lidské ucho neslyšitelné a které by byly umístěné ve video reklamách v televizi nebo na webu. Na jejich základě by potom vaše zařízení zobrazilo související reklamní obsah, třeba webovou stránku, která se váže k vysílané reklamě, nebo by jenom zaznamenalo do systému, že jste danou reklamu viděli. Nahrávání z mikrofonu telefonu by sloužilo k rozeznání právě běžící reklamy na základě jejího zvuku.

Zpráva o automatickém nahrávání zvuku okamžitě vzbudila vlnu pobouření, obzvláště v návaznosti na kauzy Facebooku z poslední doby. Představitelé Facebooku však rychle přišli s vysvětlením, že tato technologie nikdy nebyla zahrnuta v žádném z jejich produktů a že se v podstatě jedná jenom o zahrnutí rozeznávání reklam na základě zvuku – podobně jako to dělá populární Shazam s písničkami.

Sociální sítě
Autor: iStock Sociální sítě

"Je běžnou praxí podávat patenty, aby se zabránilo útokům jiných společností... Z toho důvodu se patenty zaměřují na budoucí technologie, které jsou často spekulativní, abychom se ochránili jejich komercionalizaci od konkurenčních společností," stojí mimo jiné v prohlášení Facebooku.

Prohlášení jako by říkalo, že se Facebook rozhodně nechystá žádnou takovou technologii využívat, ale nechal si ji patentovat, aby ji nepoužívali ostatní. Teď už jenom záleží, nakolik lidé budou takovému ujištění důvěřovat.

Sledujte COOL na Instagramu a přidejte se do nových facebookových skupin COOL PROGRAM, COOL KINO a COOL VÝTLEM!

reklama

reklama