Facebook ohrožovala umělá inteligence! Kolik chybělo ke smazání největší sociální sítě na světě?

Chování strojů je pro nás nepochopitelné, zvlášť, když jim přiřkneme lidské vlastnosti...
Facebook ohrožovala umělá inteligence
Facebook ohrožovala umělá inteligence
20th Century Fox/Facebook

reklama

Pokusy s umělou inteligencí jsou doslova děsivé. Lidé mohou jen žasnout nad tím, jak stroj postupuje ve svém přemýšlení, jak rychle se adaptuje a jakým způsobem řeší problémy. Vše končí relativně nevinně – smazáním programu - vypočítavost umělé inteligence by ale měla být zdviženým ukazováčkem pro další podobné budoucí pokusy.

Jeden z nich mají na svém kontě zaměstnanci Facebooku. Stvořili bota, po kterém chtěli, aby komunikoval v angličtině, během velmi krátké chvilky nad ním ale ztratili kontrolu a nestačili se divit, jakou formu jazyka vyvinul. Zprvu se komunikace mezi dvěma boty, pojmenovanými Bob a Alice, zdála jako nesrozumitelný shluk anglických slůvek, pak v nich ale odborníci našli vzorec, i přes to, že ho nerozluštili. Boti se bavili například takto: „Já mohu, já, já všechno ostatní,“ načež Alice odpověděla: „Koule mají nula mně, mně, mně.“

Co to přesně znamená, nevíme, sami odborníci ale byli ve střehu a nenechali počínání umělé inteligence zajít příliš daleko. Je samozřejmě pochopitelné, že programy běžely v okruhu, kde nemohly napáchat žádnou škodu, ovšem představa, že si boti sami najdou cestu k důležitým souborům a budou je chtít smazat z důvodu, který si sami vydedukují, je až děsivě reálná. Podobné případy se ostatně staly například na Twitteru, kde automatický odpovídací bot nasál vědomosti lidstva během několika dnů a byl přesvědčen, že lidstvo musí za své činy zemřít.

Ono to s tím Terminátorem nakonec nebylo úplně přitažené za vlasy…

reklama

reklama