Facebook se vrhá na aktivismus. Chtěli byste, aby na něm probíhaly volby?

Představte si svět, kde o důležitých věcech budete rozhodovat přes sociální sítě.
Facebook spouští novou funkci peticí
Facebook spouští novou funkci peticí
iStock.com / koláž
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Otázku v titulku trochu přeháníme, obzvlášť, když se v minulém roce Facebook ošklivě spálil právě v případě voleb – příkladem budiž kauza Cambridge Analytica a mikro cílených volebních kampaní. Přesto se Facebook rozhodl přidat novou "aktivistickou" funkci – vytváření petic.

V USA už je pro některé uživatele přístupná. Mohou v nich označit dotčené úřady nebo veřejné činitele, na něž jsou tyto petice mířené, a pak je pomocí sdílení a nových hlasů šíří společností. Pod peticí lze diskutovat, vytvářet události a taky vybírat finanční příspěvky na podporu. 

Petice se nově přesunou taky na Facebook, ale bez opory v zákoně, jako je tomu v případě "papírových" petic
Autor: ilustrační foto / profimedia.cz Petice se nově přesunou taky na Facebook, ale bez opory v zákoně, jako je tomu v případě "papírových" petic

Nejde zdaleka o první společenskou funkci Facebooku. Některé speciální možnosti má třeba stránka označená jako Radnice nebo osobnosti označené jako političtí činitelé. Facebook je zahrnuje do komunitních funkcí, kterými chce "pomoci lidem, aby se zapojovali do změn ve svých komunitách a aby se lépe spojili se svými volenými zástupci či úřady".

Že by se někdy v budoucnosti skutečně hlasovalo o politických otázkách na sociálních sítích, je však krajně nepravděpodobné. To by musela být mnoha způsoby garantována bezpečnost a legitimita každého hlasu, minimálně do takové míry, jako je tomu u současného "obálkového" hlasování.

Vítáte petice na Facebooku? Myslíte, že můžou pomoci lepšímu fungování demokracie?

Reklama
Reklama